O Fundacji

"Odważ się być mądrym" - Horacy

25
lata działalności Fundacji
280
uczestników Programu Pomocy Stypendialnej
64
stypendystów jest obecnie w Fundacji, w tym 35 licealistów i 29 studentów
15
stale współpracujących wolontariuszy – nauczycieli, wykładowców, lekarzy, osób duchownych, prawników i wiele innych wybitnych osób

Mówią założyciele: ja jestem lekarzem, mój mąż Maciej - przedsiębiorcą; od wielu lat otrzymywaliśmy dużo próśb o udzielenie różnego rodzaju pomocy i wsparcia.

W końcu postanowiliśmy działać w sposób uporządkowany
i 18 lutego 1998 roku założyliśmy prywatną fundację. Wspieramy młodzież poprzez comiesięczne stypendia, nierozerwalnie związane z uczestnictwem w całym programie. Działamy wspólnie z współpracownikami i stypendystami. Pomagają zapraszani wykładowcy, przyjaciele – ludzie kultury, sztuki i nauki. Razem jesteśmy w drodze – stąd nazwa Fundacji „Nasza droga”. Najważniejszym celem naszych działań jest pomoc młodzieży w aktywnej pracy nad doskonaleniem swojego charakteru, poznawaniem samego siebie, także, by lepiej rozumieć czym jest świadome człowieczeństwo.

Każda droga rozpoczyna się od pierwszego kroku…

Będąc w Fundacji, młodzież rozwija indywidualne osobowości w oparciu o uniwersalne wartości, empatię, tolerancję i umiejętność współpracy. Mottem naszych działań jest „Daję, abyś i Ty dawał dalej” i „Biorę, aby dawać dalej”, by w ten sposób tworzyć sztafetę współdziałania, pomocy i przyjaźni.

Przyjaźń i zaufanie

W Fundacji budujemy wspólnotę. Możemy na siebie liczyć, łączą nas więzi przyjaźni, obdarzamy się zaufaniem. Nazwa „Nasza Droga” zobowiązuje do szacunku dla tego, kto idzie obok, kogo spotykamy na swojej drodze.

Razem wypracowujemy postawę „indywidualizmu realizowanego w zespole”.

Każdy jest artystą życia

Nasi stypendyści to osoby chcące się rozwijać równolegle w wielu obszarach: kulturalnym, duchowym, jak również praktycznym, przynoszącym umiejętności potrzebne na co dzień.

Każdy ma w sobie uzdolnienia, które mogą sprawić, że stanie się twórcą, a nie odtwórcą. Trzeba je tylko w sobie odnaleźć.

Nasz zespół

Do współpracy w tworzeniu Fundacji zaprosiliśmy osoby, które kierują się tymi samymi wartościami i nieustannie, w sposób bezinteresowny dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i zapałem, a także poświęcają swój czas.

W skład fundacyjnej kadry wchodzą wykwalifikowani opiekunowie, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy
z młodzieżą oraz najwyższe kwalifikacje zawodowe. Podkreślają oni, że najpiękniejszym doświadczeniem jest podziwianie jak rozwija i kształtuje się młodzież – „jak z pąka rodzi się kwiat”.

Z Fundacją współpracują również osoby mające twórcze pasje, artyści, lekarze, naukowcy i wiele innych osób, które zarażają naszych stypendystów miłością do nauki i sztuki.

Maciej Formanowicz

Rada Fundacji

Przedsiębiorca, założyciel i wieloletni Prezes Zarządu FABRYK MEBLI „FORTE”S.A. W roku 1998 wraz ze swoją żoną Anną powołali do życia Fundację AMF NASZA DROGA. Wspiera Fundację w jej rozwoju i podejmowanych działaniach. Prowadzi również wykłady dla stypendystów przybliżające zagadnienia m.in. z dziedziny gospodarki i ekonomii.

Anna Formanowicz

Rada Fundacji

Lekarz pediatra specjalista pulmonolog, współzałożyciel,  darczyńca Fundacji. Od początku istnienia Fundacji wskazuje główne kierunki jej działania i rozwoju. Dzięki swojej dużej wrażliwości społecznej rozumie potrzeby młodych ludzi oraz ich oczekiwania, nawiązuje bardzo dobry kontakt z młodzieżą fundacyjną.

Barbara Bilwin

Zarząd

Radca prawny. Z Fundacją związana od początku jej działalności. Odpowiada za kwestie organizacyjne, formalne i finansowe. Wspiera rozwój strategiczny Fundacji i jej poszczególne projekty. Lubi dobrą literaturę faktu i teatr.

Stali współpracownicy

Krystyna Brzostek

Stały współpracownik

Zachwycona pedagogiką Korczaka pracowałam z dziećmi i młodzieżą, ucząc się od nich wrażliwości i umiejętności cieszenia nawet najmniejszymi rzeczami. Od 11 lat współpracuję z Fundacją. Uwielbiam kontakt z ludźmi, nowe wyzwania, oryginalne rozwiązania, a także podróże i zwierzęta. Otwartość na drugiego człowieka dostarcza mi możliwości do ciągłego rozwoju i znajdowania sposobów na pomaganie innym.

Ewa Krawiecka

Stały współpracownik

Prof. dr hab. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moja pasja to łączenie humanistyki, teologii z zarządzaniem marką. Przecież każda osoba to najwartościowsza marka na świecie.

Dorota Pasztaleniec

Stały współpracownik

Jestem emerytowaną nauczycielką muzyki. Lubię czytać biografie ciekawych ludzi. Odpoczywam, obserwując przyrodę. Uwielbiam kwiaty w ogrodach, w wazonach i na obrazach. Dobrze czuję się wśród ludzi mądrych, prawych, życzliwych, skromnych, z poczuciem humoru i dystansem do siebie. Dlatego jestem w Fundacji.

Barbara Porowska

Stały współpracownik

Nauczycielka i doradca metodyczny w zakresie języka polskiego. Z Fundacją AMF, z wdzięcznością, współpracuje od roku 1998, czyli od momentu jej powstania.

Emilia Romanik

Stały współpracownik

Jestem wokalistką, muzykiem, magistrem sztuki, dyplomowanym logopedą, terapeutą miofunkcjonalnym, trenerką emisji głosu, a także pedagogiem. Z Fundacją współpracuję od 2013 roku, a każdy rok przynosi mi dużą radość i nowe wyzwania. Praca w Fundacji daje mi ogrom satysfakcji. Uwielbiam pomysły, które mogą tutaj w pełni rozkwitać, a marzenia mogą stać się rzeczywistością.

Zofia Sokolik

Stały współpracownik

Na wieki wieków nauczyciel. Dzięki Fundacji (nawet na emeryturze) realizuję swoje pasje. Mogę opiekować się, wychowywać i uczyć. Moje zainteresowania pozostają niezmienne – to książki, film, teatr. Uzupełnia je pasja odkrywania świata i sztuki podczas podróży i wyjazdów na festiwale filmowe. Z nimi związane są spotkania z ludźmi, którzy jak ja „patrzą w gwiazdy, ale uważają na drogę”.

Julitta Wiechno

Stały współpracownik

Technik, kochający młodzież. W Fundacji odpowiadam za kontakty „pocztowe” z młodzieżą. Jestem zapaloną podróżniczką, a właściwie „zwiedzaczką” Polski i Świata, i to zarówno fizycznie, jak i poprzez książki i filmy.