Program pomocy stypendialnej skierowany jest do absolwentów szkół podstawowych z Ostrowi Mazowieckiej i okolic.
Obejmuje 4-letni cykl comiesięcznych zajęć – warsztatów, wykładów, wyjazdów, spotkań z wybitnymi ludźmi – i jest co roku uaktualniany w zależności od potrzeb oraz wyzwań. Składają się na niego trzy obszary:
- kompetencji wiedzy,
- kompetencji doświadczania (umiejętności praktycznych),
- kompetencji społecznych.
Poprzez udział w Programie, który zakłada różne formy aktywizacji, młodzież otwiera się na wyzwania współczesności, inspiruje i rozszerza horyzonty oraz budzi w sobie ambicje do dalszego rozwoju. Zadania wykonywane w grupie i indywidualnie służą poznawaniu siebie, swych możliwości, lepszej organizacji i odpowiedzialności, wzmacniają poczucie siły zespołu, w którym każdy jest potrzebny i akceptowany.
Spotkania tematyczne
Na comiesięczne spotkania zapraszamy osoby będące autorytetami w różnych dziedzinach. Nauczyciele, lekarze, prawnicy, ekonomiści, osoby duchowne, ludzie nauki, kultury i sztuki w swoich wykładach nawiązują do ważnych tematów, takich jak ekologia, historia, wolność, etyka czy ekonomia. Inspirują i pomagają zrozumieć otaczający świat.
Naszymi gośćmi byli m.in.: ks. Jan Twardowski, Krzysztof Kolberger, Wojciech Siemion, ks. dr Roman Tkacz, ks. prof. Stanisław Urbański, Olgierd Łukaszewicz, prof. Aleksander Jackowski, prof. Tadeusz Tołłoczko, o. Leon Knabit, Jacek Cygan, prof. Zofia Trojanowiczowa, prof. Krzysztof Meissner, prof. Tomasz Łuczak, prof. Szymon Malinowski, ks. prof. Włodzimierz Gałązka, Józef Wilkoń, Inez Krupińska, siostra Małgorzata Chmielewska, Irena Koźmińska, Remigiusz Grzela oraz wiele innych wybitnych osób.
Warsztaty
Spotkania warsztatowe to okazja do rozwoju osobistego, wzmocnienia w sobie poczucia indywidualności, ale też zdobycia umiejętności przydatnych na co dzień w różnych sferach życia, np. organizacji czasu, sztuki wystąpień publicznych, zdrowego odżywiania czy relaksacji.
Doświadczeni psychologowie i trenerzy – w tym Michał Borkowski, Aureliusz Leżeński, prof. Olaf Żylicz – pomagają młodzieży w odkrywaniu uzdolnień i pasji, pokazują, że każdy talent daje poczucie wartości, oryginalności i przydatności.
Dietetycy, eksperci savoir vivre‘u, emisji głosu, fotografii oraz z wielu innych dziedzin dają praktyczne rady i wskazówki do wykorzystania od zaraz.
Wyjazdy
Organizujemy wycieczki, bliskie i dalekie, aby lepiej poznać patrona i temat roku oraz kulturę i historię danego miejsca. To też czas na integrację, zacieśnienie więzi między stypendystami, budowanie bliskich relacji.
Ważny jest jeden na kilka lat – poprzedzony kilkumiesięcznymi przygotowaniami, odkrywającymi konteksty geograficzne, historyczne, kulturowe – wyjazd do źródeł duchowości i tożsamości europejskiej: Rzym, Santiago de Compostela, Ziemia Święta.
Wypoczynek, nauka, integracja
Latem nie może zabraknąć spływów kajakowych polskimi rzekami, zaś zimą – nauki jazdy na nartach w górach. Wyjazdy te, współorganizowane przez ks. prof. Włodzimierza Gałązkę z UKSW w Warszawie, połączone są z bogatym programem sportowym i formacyjnym, licznymi atrakcjami kulturalnymi oraz warsztatami nad doskonaleniem osobowości i zespołu.
Na drodze kultury
Sztuka inspiruje do zgłębiania świata wartości, daje radość, stąd nasze wizyty w muzeach, wyjazdy na wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne i filmy.
Od kilkunastu lat stypendyści spotykają się na letnich obozach w Akademii Łucznica, gdzie uczestniczą w warsztatach rękodzieła artystycznego. Uczą się tu projektowania i tworzenia prac różnymi technikami, takimi jak: ceramika, batik, wikliniarstwo, malowanie na szkle. Pobyt wśród twórczych ludzi Akademii, szczególna atmosfera tego miejsca, piękno przyrody, wpływają na kreatywność i rozbudzają zainteresowanie sztuką.
Kreatywny zespół
Stypendyści aktywnie wspierają organizację najważniejszych corocznych wydarzeń Fundacji – uroczystej Wigilii oraz Inauguracji nowego roku. Opracowują scenariusz części artystycznej, przydzielają sobie zadania i role, są aktorami i reżyserami. Osoby z zacięciem dziennikarskim i lekkim piórem włączają się w redagowanie biuletynu fundacyjnego „Od września do września”.
Ja, Ty, My, Planeta
W Fundacji pokazujemy jak ważne jest bycie człowiekiem otwartym, czerpiącym z bogactwa różnorodności. Chętnie włączamy się w działania na rzecz innych i najbliższego otoczenia. Od wielu lat współpracujemy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej, m.in. przygotowując dla podopiecznych „mikołajkowe niespodzianki“ czy organizując wspólne warsztaty, np. tworzenia domowych, przyjaznych środowisku, środków czystości.
Uczymy się wzajemnie odpowiedzialności za planetę. Inicjujemy prospołeczne projekty integrujące różne osoby i środowiska, które pomagają lepiej poznać siebie, innych oraz własną okolicę.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Wspieramy stypendystów w dbaniu o zdrowie, a potrzebującym specjalistycznej pomocy oferujemy konsultacje medyczne i ewentualne leczenie. Zachęcamy do aktywności fizycznej, bo wierzymy, że na nasze dobre samopoczucie wpływa zarówno stan ducha, jak i ciała.