CZY JA TEŻ MOGĘ ZMIENIĆ ŚWIAT?

11.12.2023

W listopadzie br. na zaproszenie Fundacji AMF „Nasza Droga” do Ostrowi Mazowieckiej przyjechał wybitny twórca filmów dokumentalnych Sławomir Grünberg. Z tej okazji wspólnie z władzami miasta oraz dyrekcją Miejskiego Domu Kultury zorganizowaliśmy specjalne pokazy filmu „Karski i władcy ludzkości” połączone ze spotkaniem z reżyserem.

Sławomir Grünberg – reżyser, operator, producent filmu „Karski i władcy ludzkości” – jest wybitnym, znanym i cenionym na całym świecie dokumentalistą, laureatem wielu nagród oraz wyróżnień, w tym nagrody EMMY. Jego dzieło „Karski i władcy ludzkości” to niezwykły obraz zrealizowany w nowatorskiej formule łączącej w sobie archiwalne materiały, wywiady i nowoczesne animacje. Film opowiada historię Jana Karskiego, bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, który podjął się tajnej i niebezpiecznej misji poinformowania świata zachodniego o Holokauście. Dokument wszedł do kin w 2015 roku, zdobywając znakomite recenzje krytyków i popularność wśród widzów w Polsce i na świecie.

Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem są częścią programu, który realizujemy w roku fundacyjnym 2023/2024. Hasłem przewodnim roku są słowa Mariana Turskiego wypowiedziane w Auschwitz „Nie bądź obojętny”. Historia Jana Karskiego doskonale wpisuje się w ten temat. Jest aktualna i uniwersalna, ponieważ uczy, żeby nie być obojętnym wobec zła i reagować na nie nawet w obliczu zagrożenia. Reżyser filmu, pokazując Karskiego jako bohatera ponadczasowego, pragnie skłonić młode osoby, szukające wzorców do naśladowania, do refleksji i stawiania sobie pytań: „czy ja też mogę zmienić świat?”, „czy jako jednostka powinienem/powinnam reagować, gdy widzę zło?”.

Wydarzenia odbyły się w dniach 15-17 listopada w kinie Ostrovia. Uczestniczyła w nich młodzież ostrowskich szkół średnich i klas ósmych szkół podstawowych, a także seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj także

04.01.2024

MIŁOŚCI I POKOJU

11.12.2023

CZY JA TEŻ MOGĘ ZMIENIĆ ŚWIAT?

13.11.2023

MAMY ĆWIERĆ WIEKU!