Po norwidowych szlakach

18.08.2022

Wakacje rozpoczęliśmy wyprawą po miejscach związanych z młodością Cypriana.

Przewodniczką wycieczki była p. prof UAM dr hab. Zofia Dambek-Giallelis – współautorka „Kalendarza życia i twórczości Cypriana Norwida 1821-1860” oraz autorka książek „Norwid a tradycje szlacheckie” oraz „Dziwne kształty życia. Szkice i studia z dziejów biografistyki polskiej połowy XIX wieku”.

Wycieczka odbyła się 25 czerwca. Zobaczyliśmy Kamionną, Łochów, piękny dwór w Chrzęsnem, Postoliska, Głuchy, gdzie urodził się poeta i  miejsce chrztu w kościele niegowskim.  Przeszliśmy się nad także nad malowniczym Bugiem, gdzie chętnie jako młody człowiek odpoczywał. W Strachówce o swej fascynacji poetą opowiedzieli państwo Grażyna i Jacek Kaponowie w szkole, której nadali imię Rzeczpospolitej Norwidowskiej a w Dębinkach, gdzie powstaje muzeum wieszcza, spotkał się z nami jego twórca p. Jacenty Matysiak – pasjonat Norwida i prezes Fundacji Museion Norwid.

Jak zawsze połączyliśmy wypoczynek z aktywnością umysłową! Podczas ogniska w Dębinkach dzieliliśmy się swoimi refleksjami dotyczącymi fragmentu wiersza Norwida „ Za kulisami”, który stał się mottem powieści Jerzego Andrzejewskiego „Popiół i diament”:

„Coraz to z ciebie, jako z drzazgi smolnej,

Wokoło lecą szmaty zapalone;

Gorejąc nie wiesz, czy Stawasz się wolny,

Czy to, co twoje, ma być zatracone?

Czy popiół tylko zostanie i zamęt,

Co idzie w przepaść z burzą? – czy zostanie

Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament,

Wiekuistego zwycięstwa zaranie…”

Czytaj także

04.01.2024

MIŁOŚCI I POKOJU

11.12.2023

CZY JA TEŻ MOGĘ ZMIENIĆ ŚWIAT?

13.11.2023

MAMY ĆWIERĆ WIEKU!