AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2019 październik

OŚMIECENI - WYSTAWA KU PRZESTRODZE

27 września, na rozpoczęcie naszego fundacyjnego, ekologicznego roku  pojechaliśmy do  Centrum Nauki Kopernik. Wystawa  "Ośmieceni - historie z wysypiska cywilizacji"  nie  prezentowała dzieł sztuki, lecz odpady i śmieci. To przestroga dla każdego z nas, jak można beztrosko i bezmyślnie zniszczyć środowisko. A wystarczyłoby choćby  każdego dnia pomyśleć i  odpowiedzialnie "konsumować`':  używać mniej zasobów, pamiętać o segregacji i nie marnotrawić dóbr.

Ekologia integracyjna – wykład

11 października  spotkaliśmy się na wykładzie p. Ewy Krawieckiej, który miał za zadanie pomóc nam w interpretacji spektaklu "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego. Rozmawialiśmy o roli ekologii integralnej. Polega ona na życiu w zgodzie z naturą oraz drugą osobą. Rzeczy, które dzieją się w świecie otaczającym człowieka odbijają się na jego wnętrzu. Zmiany może zapoczątkować każdy z nas, starając się żyć w zgodzie z przykazaniami Bożymi oraz  ze sobą,  nie przeszkadzając przy tym innym. Proste czynności mogą pomóc naszej Planecie np.  na piątkowym spotkaniu dostaliśmy przekąski zapakowane w papier zamiast folii – wspomina  Aleksandra.  Ocieplenie klimatu, kwaśne deszcze, znaczna ilość odpadów to tylko jedne z nielicznych problemów, z którymi przyszło NAM dziś walczyć i jeśli nie zastosujemy się do zaleceń Świętej Hildegardy oraz Świętego Franciszka i reszty ekologów podpiszemy wyrok sami na siebie i na nasz dom – dodaje  Rafał.

Cesarz R. Kapuścińskiego  - przykład niezdrowych relacji 

12 października wizyta w teatrze Ateneum przyniosła refleksje jak łatwo jest zniszczyć  relacje międzyludzkie. Opowieść  o cesarskiej władzy  jest przestrogą – jak łatwo można stać się tyranem  w przekonaniu o swej wyższości, a nawet dobroci. Zaintrygowała mnie była obsada ról - komentuje Bartosz - perfekcyjnie dobrana do historii opowiadanej, gra świateł i muzyka np.  na pokazanie, jak władca manipuluje ludźmi. Sceny, kiedy wszyscy aktorzy mówią naraz, momenty ciszy, i prześmiewcze wyliczanie "rzeczy  imienia..."   I na sam koniec morał...