AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2017 styczeń

JA i INNI

Na warsztatach psychologicznych 13 stycznia 2017 poznawaliśmy  tajniki skutecznej komunikacji i sposoby ulepszania relacji z sobą i innymi.

Komunikat „Ja” to bardzo ważne zagadnienie w obecnym świecie. Dużo czasu przebywamy w otoczeniu ludzi, dlatego tak  bezcenną jest poprawna komunikacja. Dzięki komunikatowi „Ja” możemy uniknąć kłótni podczas rozmowy – uważa Jarek.

Najbardziej spodobało mi się ćwiczenie „autobus i przystanki” – relacjonuje Anna -  dotyczące podejmowania decyzji. Była to doskonała okazja, by poznać zarówno samego siebie, jak i innych Stypendystów”.

„Było to świetne nawiązanie do prawdziwego życia, ponieważ w życiu dokonujemy ciągle jakiegoś wyboru, ale czy zawsze właściwego?” – dodaje  Jarek.

WOLNY MAŁY CZŁOWIEK

14 stycznia odwiedziliśmy Korczakianum w Warszawie. Uczestniczyliśmy w wykładzie Pani Agnieszki, która wprowadziła nas w historię domu, w którym znajdował się sierociniec założony przez Janusza Korczaka.

„Bardzo zaintrygował mnie fakt, jak wielkim zaufaniem obdarzał Stary Doktor dzieci, które większość osób skreśliłoby na starcie, ponieważ pochodziły one z rodzin nie cieszących się dobrą opinią. Byłam mile zaskoczona tym, że wykład nie polegał tylko na przedstawieniu suchych faktów, ale również angażował nas w dyskusje na różne tematy” – wspomina Westa.  Marta uważa, „że Janusz Korczak okazywał dzieciom ogromny szacunek i wyrozumiałość. Nie narzucał im konkretnego sposobu myślenia, czy działania - dawał im swobodę samodecyzyjności. Aby wolność nie została zamieniona w samowolę, Korczak wprowadził funkcjonowanie prawa traktującego na równi zarówno dzieci, jak i dorosłych”.

 

TANIEC TO RODZAJ WOLNOŚCI

Popołudnie 14 stycznia  upłynęło na warsztatach tanecznych – kursie tańca Party Dancestyle (solo i towarzyskiego). „Taniec to pewien rodzaj wolności. Możemy przez niego wyrazić nasz obecny nastrój, nasze uczucia i emocje” – twierdzi Weronika.

„Odzwierciedla on naszą duszę. Każdy taniec jest inny i dzięki niemu poznajemy siebie stale na nowo. To niesamowite przeżycie, pozwalające nam oderwać się od szarej rzeczywistości, zapominamy wtedy o naszych problemach i troskach…  Budzi w nas same pozytywne uczucia”. Przemek także  jest zadowolony: „według mnie warsztaty były naprawdę interesujące i nowo nabyte zdolności bardzo nam pomogą w życiu.

Poza tym każda aktywność fizyczna jest dobra”.