AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2017 październik

LEONARDO – GENIUSZ WSZECHCZASÓW 

Po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Leonardzie da Vinci 21 października w Kinie Muranów, sądzę, że Leonardo, jako człowiek bardzo wykształcony i osiągający w wielu dziedzinach ogromne sukcesy, wypowiadając słowa: "Czasu jest zawsze pod dostatkiem, dla tych, którzy umieją z niego korzystać, stwierdził, że na wszystko w życiu jest czas! My sami jesteśmy panami naszego czasu – mówi Anna. Gdy potrafimy zaplanować choć część dnia okazuje się, że 24h, którymi gospodarujemy w ciągu doby, może starczyć naprawdę na wiele czynności.

Leonardo da Vinci w swoim stwierdzeniu miał na celu podkreślenie umiejętności zarządzania czasem. Nie mamy możliwości wydłużenia ani skrócenia czasu, on pozostaje niezmienny, natomiast ludzie mogą rozdzielać go na określone czynności. Ci,którzy wyćwiczyli do perfekcji rzemiosło,które akcentuje da Vinci nie mająproblemu z odnalezieniem czasu na obowiązki, rozrywkę i sen. Niestety,nie znam żadnej takiej osoby, a wynika to z faktu, że ludzie niepotrzebnie mieszają pracę, podczas której należy się skoncentrować i kuszącej przyjemności,  odpoczynku, którego wcale nie potrzebują co parę minut– wyznaje Karol.

WYBORY WIELKIEJ UCZONEJ

„Maria Skłodowska- Curie musiała podejmować w życiu wiele ważnych wyborów. Czy kontynuować badania mimo problemów ze zdrowiem? Czy w ogóle jako KOBIETA może ona być naukowcem? Mimo  negatywnego podejścia innych ludzi do niej,nie poddała się i cały czas „szła do przodu”. Uważam jej postawę za godną naśladowania” – twierdzi Dawid. „Wielu ludziom brakuje właśnie takiej odwagi jaką miała Maria.Odwagi, żeby robić to co się kocha, w co się wierzy. Nie w to co mówią inni, ale to co mówi Ci Twoje własne serce. Ludzie powinni się odważyć być taką Marią!”

„W Muzeum najbardziej podobały mi się doświadczenia, w których uczestniczyliśmy. Bardzo się cieszę, że mogłam tam być i chociaż częściowo  wyobrazić sobie mieszkanie Marii, te sprzęty były takie niesamowite... Na własne oczy widziałam suknie Marii…i nawet dotknęłam, chociaż jest to zabronione bo to eksponat. Przez chwilę poczułam się jak ona... W jej mieszkaniu....” wspomina Karolina, a  Daniel dodaje:  „zapamiętam na długo lekcje chemii, dzięki której miałem okazje poczuć się jak naukowiec. Chciałbym również wyrazić podziw dla detali czyli licznych przedmiotów używanych na co dzień przez Marię Skłodowską, które zachwycały prostotą. Zapamiętam tą wycieczkę na zawsze”.

ZMIANA? TO NIE JEST TAKIE TRUDNE.

13 października mogliśmy się "szkolić" ze sztuki wprowadzania w życie zmian. Prowadząca - p. E. Krawiecka wyjaśniła jak w prosty sposób  można takie zmiany zaplanować i przeprowadzić.

Dominika z I roku uważa, że „działania wywołujące zmianę to wszystkie czynności, które wykonujemy, a także decyzje, jakie podejmujemy, by rozwinąć się, „poruszyć” coś w swoim życiu. Myślę, że każdy z nas chce się zmienić pod różnym aspektem. Jedni pragną stać się najlepszymi w danej dyscyplinie, a inni po prostu być np. dobrym przyjacielem. Nieważne co robimy, po prostu chcemy być dobrymi ludźmi".