AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2017 maj

SPOTKANIE Z PASJONATAMI

19 maja spotkaliśmy się z pasjonatami esperanto. Dowiedzieliśmy się, kim jest twórca języka międzynarodowego – Ludwik Zamenhoff i mieliśmy krótką lekcję esperanto. Ludzkie życie jest to rzecz przemijająca, nietrwała. Należy z niego korzystać w 120 procentach, by gdy już życie będzie dobiegało kresu, usiąść w wygodnym fotelu i powiedzieć „Tak, przeżyłam swoje życie bardzo dobrze i niczego nie żałuję”. Uważam, że pasja ubarwia życie, sprawia wiele radości i przygotowuje dla nas wiele przygód i wspomnień. Warto mieć pasję w życiu. Człowiek nie tylko wie, co robi i osiąga swoje cele, ale także czas, który na to poświęca nie jest zmarnowany. Jest pełen radości i spełnienia. Człowiek szczęśliwy to synonim człowieka, który ma pasję – twierdzi

Oliwia M.

NIEZWYKŁA WOLNA KOBIETA

Po obejrzeniu spektaklu dnia 27 maja w Teatrze Kwadrat o Marii Skłodowskiej - Curie, jestem zachwycona tą osobą. Nigdy wcześniej nie interesowała mnie jej historia. Owszem, wiedziałam kim jest, co odkryła, czym sobie zasłużyła na nagrodę Nobla, ale prawdę mówiąc, na tym kończyła się moja wiedza. Spektakl poszerzył ją o głębszą biografię.

Czy Maria Skłodowska - Curie była kobietą wolną? Oczywiście, że tak. Była kobietą odważną, konsekwentną w dążeniu do własnych celów, nie przejmowała się plotkami, potrafiła postawić na swoim - była uparta. Można ją nazwać feministką, nie przejmowała się opinią innych. Chciała pokazać innym i sobie, że kobieta nie jest gorsza od mężczyzny. Potrafiła odciąć się od tego, czego się od niej oczekuje i jakie są obowiązujące konwenanse. Miała bardzo głębokie przekonanie, co jest ważne i - co by się nie działo - szła za tym, nie uznając kompromisów, ale w bardzo mądry sposób. Pragnę dodać, że Maria umiała cieszyć się chwilą, miała także inne hobby oprócz nauk ścisłych, a co za tym idzie - nie poświęcała swojego czasu tylko nauce. Potrafiła to oddzielić. Nie była uzależniona tylko od jednego zajęcia. To właśnie m.in. na tych podstawach śmiało stwierdzam, że to kobieta wolna.

Weronika S.