AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2015 maj

14 maja 2015 r. stypendyści wraz z uczniami LO wybrali się na wycieczkę do Białegostoku na  spektakl pt. „Wędrowanie" złożony z trzech dramatów Stanisława Wyspiańskiego: ,, Wesele”, ,,Wyzwolenie ” i ,, Akropolis”.  Było to wydarzenie historyczne, gdyż jeszcze nigdy te trzy dzieła nie były wystawiane jednego dnia, jako całość. 8 maja podczas wykładu dr hab. E. Krawieckiej poznaliśmy ich złożoną symbolikę i przesłanie, które jest nadal aktualne. Wskazuje na wartość tradycji, która ma inspirować do działań. Spacer po Białymstoku odsłonił uroki tego wielokulturowego miasta.

Przed występem udało nam się zwiedzić odbywającą się w tym samym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej wystawę ,,OPERA I MODA”.

Piękne barokowe stroje zrobiły na  nas ogromne wrażenie. Suknie z białymi piórami, szerokimi rusztowaniami i gorsetami wywoływały pragnienie wcielenia się chociaż raz np. w tytułową Pimpinone z opery Georga Philippa Telemanna.

Przedstawienie trwało około 4 godziny. Na początku obejrzeliśmy znane wszystkim ,,Wesele” . Pierwszy akt z krótkimi rozmowami weselników, drugi, w którym reżyser przedstawił przyjście tylko jednego z duchów - Wernyhory oraz trzeci z chocholim tańcem w rytmie dubstepu z trójwymiarową grą świateł. Popularna muzyka disco polo, wpleciona między sceny, nieraz wywoływała uśmiech na twarzach widzów.

W ,,Wyzwoleniu” oglądaliśmy walkę Konrada ze swoimi wewnętrznymi demonami. Ostatnią częścią było ,, Akropolis” nawiązujące do tradycji antycznej, z którego reżyser wybrał najważniejsze fragmenty.

We wprowadzeniu  reżyser - Krzysztof Jasiński powiedział, że rzadko zdarza im się występować przed tak dobrze przygotowaną publicznością. Musimy przyznać, że się nie mylił. W piątek 8. maja p. Ewa Krawiecka podczas wykładu podpowiedziała nam, na co mamy zwrócić uwagę podczas oglądania spektaklu.  ,,Chocholi taniec” z ,,Wesela” ukazuje bezradność krakowskiej inteligencji, która mimo wielkich planów i szlachetnych słów nie stanęła na czele zmobilizowanych chłopów. W ,,Wyzwoleniu” Wyspiański potwierdza konieczność porzucenia idei martyrologii Polaków. Przywoływanie dawnej świetności spełznie na niczym, jeśli nie podejmiemy konkretnych czynów. Musimy pamiętać, że wolność została nam dana i zadana, trzeba o nią walczyć każdego dnia.  W ,,Akropolis” scena kończąca cały tryptyk - wjazd rydwanu pięknego Heliosa - Chrystusa. daje nadzieję na odrodzenie Polski.

Po obejrzeniu spektaklu pojechaliśmy na krótki spacer po ogrodzie przy Pałacu Branickich. Określanie go mianem ,, Wersalu Podlasia” nie jest przesadne.  Wybudowany w późnobarokowym stylu pałac i okazały  francuski ogród z fontannami istotnie wyglądają wspaniale. 

Białystok to piękne miasto. Tym, którzy kierują się stereotypem, że nie ma tam co oglądać, mówimy słowami pewnego polityka: ,,Nie idźcie tą drogą !”

Joanna Tyl