AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2014 grudzień

Wigilia – czas powrotu do tradycji

Naj­ważniej­sze jest, by gdzieś is­tniało to, czym się żyło: i zwycza­je, i święta rodzin­ne. I dom pełen wspom­nień. Naj­ważniej­sze jest, by żyć dla pow­ro­tu.

Antoine de Saint-Exupéry

Po raz kolejny nasza fundacyjna rodzina wraz z przyjaciółmi Fundacji spotkała się, aby razem świętować narodzenie Jezusa Chrystusa. Wigilia fundacyjna to szczególny czas dla nas, stypendystów. To spotkanie obecnych członków Fundacji, Studentów, Absolwentów oraz Założycieli i wszystkich Współpracowników. Specjalnie na tę okazję stypendyści przygotowali krótki spektakl „Powrót do domu”. 

Ludzi żyjących w XXI wieku coraz częściej nazywa się społeczeństwem  nowoczesnym.W natłoku codziennych obowiązków zapominają o pięknych polskich tradycjach wigilijnych, które są dumą naszego narodu.Wraz z upływem czasu zmienia się sposób, w jaki obchodzimy święta, dlatego wspólnymi siłami stworzyliśmy przedstawienie, które miało przypomnieć o staropolskich zwyczajach. Spektakl urozmaiciły filmy – rozmowy z naszymi dziadkami o dawnych zwyczajach. 

Po przedstawieniu tradycyjnie podzieliliśmy  się opłatkiem. Uściskom i życzeniom nie było końca - każdy usłyszał wiele ciepłych słów. Całość dopełniło wspólne kolędowanie, a szczególną radość zarówno obdarowującym – stypendystom, jak i obdarowanym – wszystkim Gościom przyniósł prezent: nasza własnoręcznie wykonana fundacyjna książka z przepisami na udane życie.

Magdalena Kośnik

Noworoczne szusowanie

Tradycyjny wyjazd pierwszaków na narty odbył się w dniach 26 XII – 2 I. Obiektem naszych zmagań była tym razem Kaniówka, a ostatniego dnia także Kotelnica, znajdujące się w Białce Tatrzańskiej.

Największą frajdą była jazda na nartach. Uwzględniając nasze umiejętności, dokonano podziału na grupy i przydzielono nas do instruktorów. Grupa zaawansowana dopracowała swoją technikę, a początkujący już po kilku dniach byli gotowi do przeniesienia się z „oślej łąki” na duży stok.

Wyjazdy organizowane przez ks. Włodzimierza Gałązkę są okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi. W tym roku odwiedziło nas dwóch gości. Pierwszym był p. Artur Chamski – aktor grający m.in. w musicalu „Metro”. Razem z nim śpiewaliśmy piosenki z przedstawienia. Kolejnym gościem był p. Ireneusz   Krosny, znany jako Pierwszy Mim Rzeczpospolitej. Dzięki niemu osobiście zetknęliśmy się ze sztuką, jaką jest pantomima.

Dni przebiegały według niemalże identycznego schematu: po śniadaniu pierwsza grupa wyruszała na stok, by uczyć się lub doskonalić jazdę na nartach. W tym samym czasie druga brała udział w pisaniu ikon, śpiewie, formacji (spotkania z siostrami Salezjankami) oraz kursie samoobrony lub tańca. Wygłodniali narciarze i uczestnicy zajęć z niecierpliwością czekali na obiad, po którym następowała wymiana grup – grupa druga szła na narty, natomiast grupa pierwsza na zajęcia. Kolejnymi punktami w planie dnia były Msza Święta, kolacja oraz „atrakcja dnia”, np. dyskoteka, spotkanie z gościem, dalsza część śpiewów lub oglądanie filmu. Dzień kończyły wspólna modlitwa i cisza nocna.

Strome zjazdy nie stanowiły dla nas problemu, a najwytrwalszych narciarzy nie wystraszył nawet mróz. Pomimo codziennych wyjazdów na narty pozostał niedosyt – wszystkim tak bardzo podobało się szusowanie.

Była również możliwość wzięcia udziału w konkursie muzycznym „Szansa na sukces”, w którym pan Artur Chamski był głównym członkiem jury oraz (z czego sam żartował) pełnił funkcję linii melodycznej, tzn. osoby przypominającej melodię utworu. Uczestnicy, solo lub w zespołach, wykonywali kolędy. Nagrodami były bilety na musical „Metro”. Pan Ireneusz Krosny zaprezentował kilka pantomimicznych autorskich scen. Sala rozbrzmiewała śmiechem – wszyscy byliśmy zachwyceni występami mima, po których mogliśmy porozmawiać z nim i zadać mu pytania.

Ponieważ okres naszego pobytu w górach obejmował 31 grudnia, nie obyło się bez zabawy sylwestrowej. Przyjęła ona formę dyskoteki z poczęstunkiem. Następnego wieczoru odbyły się „poprawiny”, które były jednocześnie naszym pożegnaniem z Białym Dunajcem.

            Chociaż ciężko było rozstać się ze świąteczną atmosferą panującą w domu, towarzystwo, program obozu i przygotowane atrakcje sprawiły, że świetnie się bawiliśmy. Wyjazd dał możliwość wspólnego spędzenia czasu, poznania nowych znajomych, spotkań ze znanymi ludźmi oraz zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

                                                                                                                      Anna Ryszewska

Tradycja to człowiek

Czas świąteczny to tradycyjne dni okazywania sobie dobrych emocji, obdarowywania upominkami. Od lat dobrą tradycją Fundacji jest spotkanie p. doktor Anny Formanowicz i chętnych stypendystów w Środowiskowym Domu Samopomocy z jego podopiecznymi. Chyba wszystkich najbardziej cieszy podarunek pamięci i radości przekazany dla drugiego człowieka!

12 grudnia 2014 r. o godz. 15.00 odbyły się Mikołajki w Środowiskowym Domu Samopomocy. Na początku spotkania uczestnicy przedstawili krótki montaż słowno - muzyczny. Następnie stypendyści Fundacji wcielili się w role św. Mikołaja oraz jego pomocnych Śnieżynek. Każdy z podopiecznych otrzymał prezent, o który poprosił wcześniej w liście. Całe spotkanie upłynęło w miłej i świątecznej atmosferze.

Karolina Piórkowska, Justyna Selwon