AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2014 październik

Budowniczowie przyszłości

 W piątek, 17 października, odbyło się kolejne fundacyjne spotkanie. Została na nie zaproszona absolwentka  Fundacji, studentka Szkoły Mody i Biznesu na kierunku Retail Design and Retail Management w Danii, Iza Szymańska.

            Opowiedziała o tym, jak trafiła za granicę. Przedstawiła nam swój plan dnia, który wprawił wszystkich w osłupienie – Iza ma aż 5 prac! Mówiła również o życiu codziennym w Danii oraz o swoich studiach, które, jak się okazuje, bardzo  różnią się od polskich – bardziej przypominają liceum. Podzieliła się także swoimi wrażeniami z niedawno odbytego stażu w USA.

Iza przypomniała, jak ważne jest korzystanie z tego, co spotykamy na swojej drodze. Stale podkreślała, jak ważna jest Fundacja AMF, ile daje możliwości i jak dzięki niej się rozwinęła. Zachęcała do realizacji swoich marzeń i otwierania się na szanse, które daje nam los. Nasze postępy, małe sukcesy porównała do puzzli – dokładając kolejne osiągnięcia stworzymy swój własny obraz.

W drugiej części spotkania głos zabrała pani Ewa Krawiecka, która poprowadziła wykład zatytułowany „Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata” na temat efektywnego zarządzania sobą. Cytując Stephena Covey’a opowiadała, jak uwierzyć we własne możliwości i zwiększyć efekty swoich działań, kierując się przy tym wewnętrzną uczciwością i poszanowaniem innych ludzi. Przytoczyła również cechy prawdziwego przywódcy, które są gwarancją sukcesu i udanych kontaktów z ludźmi.

            Ze spotkania wyszliśmy bogatsi o nową wiedzę. Było ono kolejną porcją informacji, które przydadzą nam się zarówno w teraźniejszym jak i przyszłym życiu.

Ania Ryszewska

Rok 2014 - Rok Oskara Kolberga

W tym roku mija 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga - etnografa, folklorysty, kompozytora. Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

Na listopadowym spotkaniu gościliśmy panią Jadwigę Migdał, która przybliżyła nam postać Kolberga.

„Polskę całą przeszedł, lud poznał i ukochał. Zwyczaje jego i pieśni w księgi złożył”- tak o Oskarze Kolbergu powiedział jego bliski przyjaciel - Izydor Kopernicki. Oskar Kolberg był człowiekiem bardzo utalentowanym. Z wykształcenia był muzykiem. Komponował utwory inspirowane motywami ludowymi. Jedną z najbardziej znanych oper kompozytora jest Król Pasterzy, inną Scena w karczmie. Początki jego pracy przypadły na bardzo bogaty w wydarzenia okres historii Polski - romantyzm. W owym czasie artyści mieli przed sobą bardzo trudne zadanie. Chodziło o podtrzymanie ducha w narodzie, upowszechnienie muzyki ludowej, aby w salonach nie rozbrzmiewały pieśni obce.

Kolberg szybko zrozumiał, że muzykę należy dokumentować w nieskażonej formie, bez ulepszeń. Postrzegał pieśń ludową jako część kultury ludowej, której nie sposób poznać w odosobnieniu. Należy więc badać wszystkie dziedziny kultury ludowej. Tak też zrobił. Choć jego dorobek kompozytorski jest niemały, Oskar Kolberg ostatecznie poświęcił się etnografii. Jego największym dziełem jest Lud: jego zwyczaje, sposób życia, podania, mowa... składający się z 33. tomów dotyczących bogactwa kultury ludowej. Wielki miłośnik tradycji to postać nieco zapomniana. Zaledwie 8% Polaków potrafi wskazać czym się zajmował. Dzięki pani Migdał, my - stypendyści, z pewnością nie zaliczamy się do pozostałych 92% Polaków.

Magdalena Kośnik