AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2011 - grudzien

3 grudnia odbyło się spotkanie, na którym dr Ewa Krawiecka mówiła o tym, jak ważne jest we współczesnej Europie nastawienie do drugiego człowieka. Modne pojęcia regionalizacji, innowacyjności, kreatywności, a nawet designu opierają się o podstawową wartość jaką jest człowiek i jego talenty, umiejętności, otwartość. Postać św. Mikołaja jest najlepszym przykładem postawy wobec drugiego człowieka: dar z siebie powinno się czynić „bez odmierzania”, dyskretnie i z serca, a obdarować można nie tylko prezentami, lecz swoim czasem, wyrozumiałością i pomocą. Na zakończenie stypendyści przygotowali plakaty pokazujące projekty okularów dla świętego Mikołaja, czyli jak patrzeć na świat i innych przez pryzmat serca.

W piątek w pierwszej części wykładu p. dr E. Krawiecka poruszyła temat designu. Ale czym właściwie jest design? Dowiedzieliśmy się, że jest to wytwór ducha ludzkiego, który łączy ludzi i technologie. Wszyscy ludzi to istoty twórcze – jednak każdy z nas powinien ten zalążek twórczości w sobie odkryć i  zauważyć praktyczność każdego przedmiotu, jaki nas otacza. W drugiej części spotkania rozmawialiśmy o wyczekiwanym przez nas wszystkich św. Mikołaju. Słysząc  „święty Mikołaj” wyobrażamy sobie starszego pana z brodą i czerwoną czapką. Jednak ten prawdziwy Mikołaj pochodził z Mirry i zamiast czapeczki z bąbelkiem nosił biskupią mitrę. Był to człowiek wyróżniający się pobożnością i miłosierdziem. Chętnie dzielił się swym majątkiem z ubogimi. Poruszyliśmy również zagadnienie tradycji, kultury i obyczajów europejskich świąt Bożego Narodzenia. Następnego dnia, w sobotę rozpoczęliśmy warsztaty przygotowujące nasze przedstawienie na wigilię fundacyjną. Podczas burzy mózgów każdy rzucał pomysły, spostrzeżenie i koncepcje. Po długich dyskusjach wybraliśmy aktorów, zaczęliśmy tworzyć scenariusz. Mamy dużo pomysłów, a co uda się nam zrobić okaże się już 21 grudnia…

6 grudniagrupa stypendystów przebrana za Mikołaja w asyście uroczych Śnieżynek przyniosła upominki dla naszych przyjaciół z Domu Samopomocy Środowiskowej. Obejrzeliśmy bardzo ładne przedstawianie i mogliśmy poczuć jak dobrze i ciepło „na sercu” sprawia dzielenie się sobą z innymi.

11 grudnia uczestniczyliśmy w warszawskiej wystawie designu „Przetwory”. Zobaczyliśmy jak młodzi artyści nawet ze śmieci potrafią zrobić prawdziwie dzieło sztuki. Designerzy recyclingowe odpady dzięki swym pomysłom i wyobraźni przekształcają znowu w rzeczy piękne i oryginalne. Później zobaczyliśmy nowy polski  film „Osiemdziesiąt milionów” nawiązujący do czasów zrywu Solidarności i stanu wojennego.

11 grudnia udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym miejscem docelowym było centrum recyclingu artystycznego „Przetwory” na Pradze. Zobaczyliśmy na własne oczy co można zrobić mając do dyspozycji części zużytego przedmiotu i odrobinę wyobraźni. Na wielkiej hali spoczywały różnego rodzaju użyteczne, bądź mniej użyteczne przedmioty; od drobnej biżuterii aż po urządzenia AGD. Widzieliśmy też mnóstwo młodych ludzi – przetwórców, którzy poświęcali swój czas oddając się pasji designu.

Gdy już nasyciliśmy oczy tymi dziełami, pojechaliśmy na film „Osiemdziesiąt milionów”. Jego tematem jest akcja opróżnienia kont związku Solidarność na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Pieniądze przydały się potem na działalność podziemia. Trzeba podkreślić, że nie był to jeden z kolejnych nudnych filmów historycznych (jak często uważają młodzi). Zobaczyliśmy mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, a przede wszystkich prawdziwe wartości - miłość i przyjaźń. Wróciliśmy do domów pełni pozytywnych emocji.

Klaudia Krajza

 

21 grudnia wszystkich powitała pięknie udekorowana świątecznymi akcentami sala Infocentrum. Na pierwszym planie stanął namiot spotkania, a w nim, na sianie, otwarta Biblia jako znak spotkania Boga z człowiekiem i wszystkich ludzi dobrej woli.

Po przemówienie p. dr Anny Formanowicz, która ukazała jak ważne jest, by zrozumieć sens Bożego Narodzenia jako spotkania istoty człowieczeństwa, wszyscy serdecznie dzielili się życzeniami przy opłatku. Przedstawienie odbyło się w konwencji podróży przez Europę – nie zabrakło humoru, żartu oraz  wielu wzruszających i refleksyjnych tekstów. Zabawna wielopokoleniowa rodzinka zakupiwszy promocyjny bilet rozpoczęła wyprawę świąteczną od Szwecji, przez Niemcy, Anglię, Francję, Hiszpanię, Grecję aż do Bielska Podlaskiego i Ostrowi Mazowieckiej. Podczas podróży spotykała wielu nietuzinkowych Europejczyków, którzy ciekawie opowiadali o zwyczajach świątecznych w ich krajach. Rozbrzmiewały melodie pięknych kolęd, nie brakowało nawet tańca. Wielką niespodziankę przygotowała grupa prawosławnej młodzieży z Bielska wraz z księdzem – pokazali duchowość świąt w tradycji prawosławnej. Poznaliśmy głębię ikony bożonarodzeniowej, symbolikę stołu, pysznych potraw oraz radosne śpiewy kolędników. Później wszyscy zgromadzili się przy stołach razem świętując święto człowieczeństwa i ciesząc się upominkami.

 

 

Ilona Jara