AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2010 - grudzień

„I teraz w tym rzecz cała, by się życzenia spełniły…”

Jak wiadomo, trudno w życiu człowieka o coś trwalszego niż wartości niematerialne – dlatego istnieją rodziny takie jak „Nasza droga”. Trudno też o coś cenniejszego niż tradycja - i w myśl tego przesłania 17. grudnia , jak co roku, odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli Założyciele, Współpracownicy, Przyjaciele, a także – byli i obecni – stypendyści Fundacji AMF.
„Dlaczego się dziś tutaj zebraliśmy? Co gromadzi nas w grudniowe popołudnie w tym właśnie miejscu, w takim, a nie innym gronie?” – pytali we wstępie do części artystycznej prowadzący. Wspominali wówczas poprzednie wspólne wigilie, podczas których przez pryzmat duchowości wschodniej poznawaliśmy teologię tajemnicy ikony ludzkiej twarzy oraz odkrywaliśmy umiłowanie Biblii „ukryte” w twórczości Romana Brandstaettera.
W tym roku postanowiliśmy pochylić się nad najpiękniejszym darem otrzymanym w spadku po przodkach – mocą kulturowego dziedzictwa i bogactwem „małej”, regionalnej historii. Powrót do XIX-wiecznej rzeczywistości naszych pradziadków - „u nas, w ostrołęckiem…”- uświadomił wszystkim, co tak naprawdę pozwala nam spotykać się w grudniu każdego roku w, paradoksalnie, jedynej i niepowtarzalnej atmosferze. Dlaczego liczą się czarno-białe fotografie i błysk choinkowych światełek? – bo choć czasem kogoś brakuje, a czasem z utęsknieniem czegoś wyczekujemy – liczy się radość wspominania i powtarzania tego, co w naszym życiu najbardziej wyjątkowe. Piękno tradycji tkwi w jej ciągłości, czego symbolem był podarowany naszym Opiekunom papierowy łańcuch z życzeniami, które – wypowiedziane głośno podczas występu – również zamknęły się w naszej myśli przewodniej: „by zawsze była z nami i w nas tradycja budowana z najpiękniejszych wspomnień”.

Izabela Sochocka