AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2010 - czerwiec

11 czerwca w Infocentrum odbył się  wykład ks. prof. dra hab. Jana Kantego Pytla z Poznania o przesłaniu Apokalipsy - czyli "pogotowie ratunkowe nadziei". Ks. Jan Pytel jest biblistą oraz autorem najnowszego tłumaczenia Apokalipsy św. Jana Apostoła. Mówił o "orkiestracji symboli" jaka występuje w Apokalipsie - np. dwie bestie, nierządnica babilońska, sąd aniołów, dwaj świadkowie, jeżdzcy apokaliptyczni. Dał własny komentarz jak należy odczytać te znaki, np. do tej pory interpretowany jako Jezus, jeździec w złotym wieńcu, z łukiem i na białym koniu to obraz Antychrysta. Aniołowie z trąbami to tylko wyobraźnia artystów, bowiem Żydzi ważne wydarzenia obwieszczają grą na rogach baranich lub bawolich tzw. szofarach. Na przykładach porównań z dotychczasowymi tłumaczeniami prelegent pokazał jak nawet jedno słowo może zupełnie zmienić sens wypowiedzi. Bardzo ciekawe okazały się współczesne ilustracje  G. Bednarskiego do wizji apokaliptycznych. Mimo na pozór groźnego wydżwięku Apokalipsa jest wielką księgą nadziei i pocieszenia, że zawsze dobro zwycięży. P. dr Anna Formanowicz podzieliła się swoimi przemyśleniami po lekturze Apokalipsy, że jeśli każdy człowiek przeżywa trudne chwile (swoją małą apokalipsę) to może je przezwyciężyć  nadzieją. Ksiądz profesor dał także radę pielgrzymowm udającym się do Ziemi Świętej, by cieszyli się każdą chwilą tam spędzoną, wszystko bacznie obserwowali i... dobrze się wyspali! 

20.06.2010 Żelazowa Wola i Warszawa.
 Nigdy nie jest za późno na poszerzanie naszej wiedzy o kulturze, szczególnie jeśli chodzi o dziedzictwo narodowe. Wspaniałą okazją do tego była czerwcowa wycieczka śladami Fryderyka Chopina – w ten sposób stypendyści podjęli myśl przewodnią kulturalnego roku 2010, poświęconego właśnie słynnemu kompozytorowi.
Rozpoczęliśmy od kościoła św. Rocha w Brochowie, gdzie w 1806r. pobrali się państwo Justyna i Mikołaj Chopinowie, zaś w 1810 roku dwumiesięczny Fryderyk otrzymał sakrament chrztu św. Następnie udaliśmy się do Żelazowej Woli, tam w samym środku zachwycającego botaniczną różnorodnością parku do dziś stoi zabytkowa oficyna, w której urodził się i wychowywał słynny twórca. Na miejscu można było także m.in. obejrzeć krótki film przybliżający biografię kompozytora. Poruszające było zapewne dla wielu wysłuchanie koncertu muzyki Chopina w wykonaniu  pianisty Piotra Świtonia.
Ostatnim, jednak zdecydowanie nie mniej interesującym punktem programu, było nowo otwarte warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina. Zachwyciło ono tak treścią, jak i formą przedstawienia eksponatów. Nowoczesne multimedialne rozwiązania całkowicie łamały wszelkie stereotypy, zaskakując urozmaiceniem i przystępnością prezentowanych informacji. Największy muzyczny laik nie mógł przejść obojętnie obok rozbrzmiewających w tle sonat, mazurków czy polonezów.
Wyjątkowy czerwcowy wyjazd niewątpliwie pozostanie długo w pamięci stypendystów, wdzięcznych za możliwość osobistego doświadczenia natury sztuki Fryderyka Chopina, sztuki tak ulotnej i ponadczasowej jednocześnie.

Izabela Sochocka