AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2009 - październik

W dniu 9 października 2009 odbyło sie spotkanie stypendystów Fundacji AMF "Nasza Droga" , na którym zebrani wysluchali wykładu ks. dra Romana Tkacza na temat "Świat , w ktorym żył Chrystus".    
Spotkanie mialo charakter otwarty i , oprócz stypendystów, wykład zostal wysluchany przez przybyłych, zainteresowanych tą tematyką gości.
 9 października 2009r r. ks. dr Roman Tkacz wygłosił dla stypendystów Fundacji AMF "Nasza Droga" i dla przybyłych gości wykład na temat "Świat, w którym żył Jezus".
   Na wstępie ks. R. Tkacz przeczytał wypowiedzi znanych myślicieli i pisarzy, min. Romana Brandstaettera, czym dla nich był pobyt na Ziemi Jezusa. Potem przeszedł do wyjaśnienia najważniejszych dla tematu zagadnień.
   Dowiedzieliśmy się, jakie są inne nazwy, i dlaczego takie, państwa Izrael. Dowiedzieliśmy się, że pierwszym Żydem był Abraham urodzony około 1850 r, p. n. e., który przeszedł przez rzekę Jordan z ziemi Ur, czyli dzisiejszego Iraku. Został nazwany przez mieszkańców ziemi, do której przybył Jewrejem tzn. przybyszem, nomadem, koczownikiem, zakurzonym podróżnikiem. Jego potomek, Jakub, został nazwany przez Boga Izraelem, czyli tym, który walczy z Bogiem i zwycięża.
   To, co dla mnie było odkrywcze, to symbolika przejścia przez rzekę Jordan. Rodzimy się poganami i polanie wodą czyni z nas chrześcijan. Chrzest jest słowem kluczowym, jest dla chrześcijanina symbolicznym Jordanem.
    Każdy z obecnych na wykładzie dostał też mapkę Ziemi Świętej, która ma unaocznić, pomóc uzmysłowić sobie tę Ziemię.
    Cały wykład był bardzo interesujący i dał podstawy do rozumienia następnych tematów dotyczących  Biblii.
    Ilona

17 października 2009 roku grupa stypendystów  udała się do Ostrołęki na koncert Piotra Rubika do libretta Jacka Cygana: „Santo Subito- cantobiografia Jana Pawła II.” Koncert zorganizowany został dla uczczenia 30 rocznicy pielgrzymki J.P.II do Polski z 1979r. Artyście towarzyszyła grupa solistów: Anna Nowakowska, Marta Moszczyńska, Anna Józefina Lubieniecka, Michał Gasz, Grzegorz Wilk oraz Michał Bogdanowicz. Na scenie wystąpiły również dwa chóry: Wrocławski Chór Akademicki, a także Chór „La musica corale” z Częstochowy. Muzyka Piotra Rubika opowiadała o życiu i dziele Jana Pawła II. Solowi wykonawcy cantobiografii śpiewali o kolejnych etapach życia Karola Wojtyły: od dzieciństwa, poprzez teatr, kapłaństwo, aż do roli głowy Kościoła. Każdy utwór poprzedzony był komentarzem. Przesłaniem koncertu było uświadomienie słuchaczy, że nie należy bać się wyznawać miłości, wręcz przeciwnie, trzeba kochać i starć się być kochanym. Żyć zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II- przebaczać i czynić uczynki miłosierdzia na każdy dzień. Poprzez koncert stypendyści mogli na nowo przypomnieć sobie życiorys Jana Pawła II, zrozumieć cel jego życia i starać się go naśladować. Każdy mógł zastanowić się nad sobą i pomyśleć, co musi zmienić w swoim postępowaniu, by stać się „żywym światkiem Chrystusa”. Koncert wszystkim się podobał i wywołał radość na twarzach słuchaczy, bo choć Jana Pawła nie ma wśród nas żyje on ciągle w naszych sercach i sumieniach.
Robert Stryiński