AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2009 - lipiec

Sprawozdanie z rozmowy kwalifikacyjnej do programu stypendialnego na rok 2009/2010
Do komisji rekrutacyjnej wpłynęło 48 podań, z czego do rozmowy przystąpiło 44 kandydatów. Komisja w składzie: doktor Anna Formanowicz, Barbara Bilwin, Barbara Porowska, Dorota Pasztaleniec, Józef Zaczyk, Ewa Krawiecka rozpatrzyła nadesłane dokumenty oraz przeprowadziła nabór dnia 3 lipca od godz. 9.00 do 17.00 (składała się na niego część pisemna i indywidualna rozmowa). Kandydaci okazali się uzdolnioną młodzieżą o wysokiej inteligencji, kulturze osobistej oraz ciekawych zainteresowaniach. Wybór okazał się bardzo trudny. Brano pod uwagę nie tylko osiągnięte wyniki w nauce, kreatywność, uzdolnienia, ale przede wszystkim sytuację rodzinną, materialną. Zdecydowano przyjąć 12 osób, które nie mają odpowiednich warunków (z różnych względów) do dalszego rozwoju uzdolnień. Komisja kierowała się priorytetem - by dać szansę wyrównania wiedzy dla młodzieży, która ma szczególnie utrudniony do niej dostęp. Przy ogłoszeniu wyników podkreślono, iż program fundacyjny jest programem otwartym, skierowanym dla wszystkich (nie tylko stypendystów Fundacji), którzy zechcą pogłębiać swoje pasje. O spotkaniach będzie poinformowana młodzież za pomocą strony internetowej Fundacji oraz akcji promocyjnej.

Ewa Krawiecka

Czy Zbigniew Herbert miał apokaliptyczne wizje? Czym dla poety jest chwila poczęcia (i jakiego?) Dlaczego Norwid podobny jest do Pana Cogito? Skąd wziął się w herbertowskiej twórczości lew św. Hieronima? Jak wędrować przez życie korzystając z rad Pana Cogito?  Czy poezję można kroić rzeźnickim nożem? Nicość czy wartość? Herbert: Filozof? Myśliciel? Szukający Boga? Prorok?

Na te i inne intrygujące pytania odpowiedzi w książce „Pan Cogito i perła. W poszukiwaniu duchowości Zbigniewa Herberta”
czytaj więcej....

 

Prezentujemy naszą najnowszą publikację – pokłosie ogólnopolskiej interdyscyplinarnej sesji naukowej, która odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (26 listopada 2008 roku) i panelu ( z dnia 11 października).
Organizatorem była Fundacja AMF „Nasza Droga” oraz Katedra Duchowości kierowana przez ks. prof. dra hab. Stanisława Urbańskiego (UKSW Warszawa). Dziesięciolecie istnienia Fundacji przypadło w Roku Herberta, stąd Zbigniew Herbert patronował w roku 2007/2008 fundacyjnej młodzieży. Oprócz licznych spotkań i wykładów stypendyści Fundacji wzięli udział w obu formach upowszechnienia herbertowskiej tematyki na UKSW.
Publikację inicjują wypowiedzi o działalności Fundacji AMF „Nasza Droga”, która zmierzyła się z praktycznym zastosowaniem przesłania Pana Cogito w swej pracy z młodzieżą. Druga część składa się z referatów wygłoszonych podczas sesji, zapisu dyskusji panelowej oraz nadesłanych artykułów naukowych. Autorzy: prof. dr hab. Maria Adamczyk (UAM Poznań), prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska – Kuflowa (KUL Lublin), dr Zofia Dambek (UAM Poznań), dr Ewa Krawiecka (UAM Poznań), S. dr Wiesława Tomaszewska CR (UKSW Warszawa), prof. dr hab. Krzysztof Dybciak (UKSW Warszawa), prof. dr hab. Wojciech  Kudyba (UKSW Warszawa), ks. prof. dr hab. Jan  Kanty Pytel (UAM Poznań), prof. dr hab. Tadeusz Tołłoczko – b. Rektor AM w Warszawie, ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański (UKSW Warszawa), dr Tomasz Garbol (KUL Lublin),  dr Maciej  Nowak (KUL Lublin), ks. dr Jerzy  Sikora (UKSW Warszawa), dr Leszek Teusz (UAM Poznań),  ks. dr Roman Tkacz SAC odsłonili liczne odcienie perły duchowości Herberta.
Kreator Pana Cogito w mrokach nieprawdy, chorego systemu, zachwianych wartości estetycznych i etycznych mimo własnych słabości, niepewności, licznych pytań i trudnych poszukiwań Boga parał się odkrywaniem istoty człowieczeństwa, odsłanianiem światła prawdy o sobie samym i każdym z nas, roli sztuki, odpowiedzialności, solidarności.
Mamy nadzieję, że książka poruszająca tematykę duchowości w twórczości Zbigniewa Herberta (jej nadrzędną serią jest „Mistyka Polska”) rozpocznie nową dyskusję nad obecnością Sacrum w życiu człowieka.


Egzemplarze można zamawiać pod adresem mail: zarzad@forte.com.pl.

PAN COGITO DOTARŁ DO WATYKANU

Dnia 30 czerwca Fundacja AMF „Nasza Droga” przeżyła wielką radość: książka „Pan Cogito i perła. W poszukiwaniu duchowości Zbigniewa Herberta” została osobiście wręczona Papieżowi Benedyktowi XVI podczas audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie. Państwo Anna i Maciej Formanowiczowie – Założyciele Fundacji opowiedzieli Papieżowi o jej działalności i publikacji, która ukazała się dla uczczenia Roku Herbertowskiego w Polsce oraz z okazji dziesięciolecia Fundacji. Ojciec Święty wyraził się z uznaniem dla fundacyjnej pracy i udzielił błogosławieństwa dla wszystkich Współpracowników i Stypendystów Fundacji AMF „Nasza Droga”.

 

DARY DUCHA...NA WODZIE

15 lipca nowi stypendyści, w pełni wypoczęci i otwarci na nowych ludzi, gotowi stawić czoła przeciwnościom pojechali na Kurpie cieszące się znakomita sława wśród wielbicieli świeżego powietrza, pięknych krajobrazów i polskiej kultury.

"Na miejscu dowiedzieliśmy się, że rekolekcje będą miały charakter duchowo – rekreacyjny. Podzielono nas na grupy, które otrzymały swoich animatorów, z którymi omawialiśmy kolejne dary Ducha Świętego ze szczególnym uwzględnieniem, jak powinniśmy je wykorzystywać z pożytkiem dla bliźniego i nas samych.
Przyszedł też czas na aktywną część: spływ kajakowy Pisą i Narwią. Łącznie na wodzie spędziliśmy pięć dni, pokonując przy tym 120 km. Zwiedziliśmy skansen w Kadzidle, gdzie mogliśmy zetknąć się z historią, tradycją i obyczajami kurpiowszczyzny. Nie mogło się także obejść bez dyskotek, dzięki którym po trudzie wiosłowania mogliśmy się zrelaksować.
Obóz odwiedziło wiele osób, które udzieliły mam wielu drogocennych wskazówek zgodnych z ich kwalifikacjami, by mogło to zaprocentować w naszym życiu w przyszłości. Byli to m.in. panowie z Biura Ochrony Rządu, paralotniarz, wizażystki, kreatorka mody – plastyk i ktoś, kto najbardziej utkwił nam w pamięci: muzyk i kompozytor p. Jacek Cygan. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy i 28 lipca rekolekcje dobiegły końca. Pełni zadowolenia z udanego wypoczynku, choć z żalem w sercach, wróciliśmy do domu. Rekolekcje otworzyły nam oczy na to, jak miłosierny jest Pan Bóg, za co powinniśmy w każdej chwili naszego życia, niezależnie od sytuacji, powtarzać za siostrą Faustyną : „Panie bądź błogosławiony!”
Robert Stryiński


LATO CZEKA 2009

ARTYŚCI SĄ WŚRÓD NAS


Nowe spojrzenie na świat, sto pomysłów na każdy dzień, niezwykłe techniki wykonywania pięknych prac, mnóstwo zabawy, zwiedzanie urokliwych miejsc, galeria z prawdziwego zdarzenia i przedstawienie cyrkowe - czyli artystyczne kolonie w Łucznicy. W tym roku byty jeszcze ciekawsze, ponieważ była na nich grupa dzieci prawosławnych!  Wielkie podziękowanie dla pomysłodawców – p. Zofii Bisiak, p. Beaty Arabskiej i grupy świetnych wychowawców. W tym roku wychowawcze „szlify” zdobywała nasza stypendystka Justyna Kalinowska – studentka pedagogiki na UKSW. A co o koloniach piszą uczestnicy?
 
„W tym roku pojechałam na kolonie artystyczne do Łucznicy. Nauczyłam się wielu rzeczy. Mieliśmy tam bardzo ciekawe zajęcia: tkackie, plastyczne, cyrkowe, dziennikarskie. Na zajęciach tkackich robiliśmy bransoletki i tkaliśmy dywany. Na zajęciach plastycznych malowaliśmy na szkle oraz robiliśmy prace techniką batiku. Na zajęciach cyrkowych natomiast uczyliśmy się żonglować i próbowaliśmy innych sztuk cyrkowych, a na zajęciach dziennikarskich poznawaliśmy lepiej swoich kolegów i samych siebie. Jednym słowem to były najwspanialsze kolonie, na których byłam!”
 Zosia Koniecko

„Graliśmy w grę karuzela z pomysłami - biegaliśmy po salach i robiliśmy różne fajne rzeczy. Te zajęcia były z tkactwa, ceramiki, cyrku, ruchu oraz plastyki.”
Klaudia Kotieriewa

„Na nudę nie było czasu – zajęciami kierowali przemili opiekunowie. Starali się, by prace wyszły jak najlepiej. Na zajęciach z gliny p. Michał rozbawiał nas do łez. Bawiliśmy się wspaniale, gratulować poczucia humoru przy ogarnięciu niesfornej gromadki. Przy pracy z witrażem i i woskiem p. Lena starała nam się pokazać te warsztatowe sztuczki z profesjonalnej strony. Z p. Beatą było bardzo miło i zabawnie, uczyła nas żonglowania piłeczkami, kulkami i diabolo. Jednym zdaniem ubiegły tydzień minął pod znakiem promiennego uśmiechu.”
 Faustyna Skalin