AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2009 - czerwiec

Dnia 5 czerwca 2009  roku Fundacja AMF Nasza Droga zorganizowała  dla stypendystów spotkanie z  doktorem psychologii Olafem Żyliczem. Nie był to debiut doktora w naszych progach, gdyż gościł on już w fundacji w latach wcześniejszych. Jest to dowód na to, iż tego typu zajęcia organizowane przez Fundację i prowadzone przez prawdziwego znawcę w dziedzinie psychologii są potrzebne.
 Na warsztatach poruszone zostały istotne problemy współczesnego świata, ludzi dorosłych oraz młodzieży. Jednym z nich jest ludzka otwartość na drugiego człowieka. Pan Olaf przedstawił jak duże znaczenie ma przekazywanie informacji dotyczących nas samych. Zaznaczył, że trzeba umieć wyśrodkować ich ilość, a także jakość. By ułatwić nam zrozumienie tego problemu zaproponował interesujące ćwiczenia. Kolejną sprawą, którą młodzież zajmowała się na warsztatach była umiejętność współpracy w grupie. Jak zauważył nasz gość wyżej wspomniana cecha osobowości jest w dzisiejszym świecie bardzo potrzebna, niestety często bywa przysłaniana chęcią realizacji własnych celów, robieniem kariery, zdobywaniem pieniędzy. Na dalszy plan zostają odsunięte: dobra atmosfera w pracy i rezultaty podejmowanych działań. Uczestnicy zajęć mieli okazje sprawdzenia własnych sił podczas kolejnej zabawy.
 Uczestnictwo w zajęciach umożliwiło nabycie stypendystom potrzebnych wiadomości oraz umiejętności w kontaktach interpersonalnych, które niewątpliwie będą przydatne nie tylko w szkole średniej i podczas studiów, ale także w pracy. Warsztaty spotkały się z wielką aprobatą ze strony uczestników. Wypowiedzi dr Żylicza obfitowały wielością porad i wskazówek, z których każdy mógł wynieść coś dla siebie.
Kasia Jankowska

Dnia 5.06.2009r. w Infocentrum odbyły się warsztaty z dr. Olafem Żyliczem ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Pan Olaf poruszył na tym spotkaniu zagadnienia przydatne w życiu zarówno publicznym, jak i prywatnym. Mówił zebranym o tym, że każdy człowiek powinien mieć swoje marzenia i cele, które chce osiągnąć. Cele podzielił na trzy grupy:
* takie, które zamierzamy osiągnąć w ciągu roku
* takie, których osiągnięcie zajmie nam 3-5 lat
* oraz długo terminowe, których osiągnięcie zajmie nam powyżej 5 lat
Pokazał nam jak realizować swoje marzenia używając metody Disneya (metoda ta polega na ocenianiu swoich zamierzeń z punktu marzyciela, krytyka oraz racjonalisty). Mówił, także na temat współpracy w zespole. Abyśmy lepiej zrozumieli temat dał nam zadanie do wykonania. Ułożył na ziemi 9 kartek i podzielił nas na dwie drużyny. Każdy z zespołów miał wybrać po czterech przedstawicieli. Obie czwórki miały stanąć naprzeciwko siebie i przejść przez ułożony z kartek most. Niestety żadnej z nich nie udało się to za pierwszym razem, ponieważ każda chciała zrobić to szybciej. Jednak za drugim razem obu zespołom udało się dzięki współpracy pomiędzy nimi. Dzięki tej zabawie wszyscy zrozumieliśmy, że trzeba słuchać innych i dawać im się wypowiadać.
Ogólnie spotkanie wszystkim bardzo się podobało.
Albert Młyński