AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2008 - grudzień

9 grudnia jak zawsze odbyła się bardzo miła uroczystość w Środowiskowym Domy Samopomocy w Ostrowi. Wychowankowie tego domu jak zwykle z ogromną niecierpliwością czekają na to spotkanie i przygotowują się do niego bardzo starannie. Stypendyści pomagają w robieniu paczek z upominkami bo warto jest wykonać chociaż tak maleńki odruch życzliwości

 

12 grudnia rozpoczęły się przygotowania do wigilii. Prof. Barbara Porowska wraz ze stypendystami ćwiczyła m.in. piękną dykcję oraz śpiewanie kolęd. Tradycyjnie występy fundacyjne będą zaprezentowane dwa razy: na wigilii pracowników Forte oraz dla całej Fundacji i także tradycyjnie owiane są mgła tajemnicy. Jedyne co możemy zdradzić to fakt, że w tym roku motywem będzie światło Ikony... 17 grudnia kolejna próba, zaś 18 grudnia goście z Forte a 19 grudnia fundacyjna rodzinka ocenią nasze starania.

Dnia 16, 17 i 18 grudnia fundacyjny czas upłynął wszystkim w bardzo świątecznej atmosferze. W tym roku tradycyjne przedstawienie miało nieco inny charakter. Wszystkich zaskoczył bardzo "minimalistyczny" wystrój sali: dwie zielone choinki, na środku ikona Bożego Narodzenia i płonące świece. W ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę na to, co najważniejsze - duchowość. W ciemnej sali rozległ się śpiew Marzeny "Spuście nam na ziemskie niwy" a stypendyści weszli niosąc zapalone świece, jakby chcieli rozświetlić mrok światełkami nadziei. P. dr Ewa Krawiecka wyjaśniła na czym polega istota duchowości wschodniej czyli co to znaczy teologia piękna ikony i jak można ikony czytać skoro są napisane. Wszyscy w skupieniu słuchali wyjaśnień symboliki trzech ikon: Zwiastowania, Narodzenia i Ofiarowania Jezusa. Podczas pokazów wielu wspaniałych ikon czytaliśmy przepiękne fragmenty ksiązki Romana Brandstaettera "Jezus z Nazarethu" i śpiewaliśmy kolędy. Pisarz, artysta malarz, muzyk to ikonopisarze - tworzą słowem, kolorem, dźwiękiem ikonę Boga. Odbyliśmy podróż w czasie  do źródeł duchowości judaizmu, chrześcijaństwa i prawosławia. Omawiane i pokazywane trzy ikony są ikonami spotkania: nieba i ziemi, Boga i człowieka, człowieka z Bożymi planami. Uczą nas odwagi dokonania wyboru drogi i zachęcają do przemiany życia w świetle Prawdy. Na ikonach nie ma cienia bo takie powinno być życie - pełne światła i dobra. Ikona poprzez swoją kolorystykę, postaci, nawet wychodzącą do widza perspektywę ma za zadanie pobudzać do rozmyślania nad Tajemnicą. Jest modlitwą i "kanałem" mistycznej energii, bowiem jej Praobrazem i Prawzorcem jest sam Stwórca. Po złożonych wszystkim życzeniach czterej stypendyści podali cztery latarenki z płonącymi świecami, tak aby wszyscy je sobie wzajemnie przekazywali, a w ich świetle z miłością szukali utraconej najpiękniejszej ikony świata, w której odbija się Bóg - czyli ikony ludzkiej twarzy. Podczas fundacyjnej wigilii wysłuchaliśmy życzeń p. dr Anny Formanowicz, która mówiła nam jak ważne jest pojęcie drogi i wyjaśniała dlaczego Fundacja nosi nazwę Nasza Droga. Wszyscy ważni twórcy, których do tej pory omawialiśmy: Leonardo da Vinci, Norwid, Jan Paweł II, Brandstaetter, ks. Twardowski, Wyspiański, Herbert nieustannie pokazują różne  drogi poszukiwania tych wartości, które są w życiu najważniejsze i kształtują nasze wnętrza. Dzieliliśmy się opłatkiem, wiele czasu rozmawialiśmy ze sobą i słuchaliśmy absolwentów, którzy mówili o swych studiach, pracy. Otrzymaliśmy jako prezent piękną książkę prof. Anny Świderkówny "Biblia i człowiek współczesny" z dedykacją, by pomagała nam Biblia zawsze w życiu i na nowej fundacyjnej ścieżceę - spotkaniach z Pismem Świętym.