AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2007 - marzec

Dnia 2 marca stypendysci oraz bardzo licznie przybyli goście wysłuchali wykładu ks. dra Romana Tkacza o świętym Jakubie jako patronie rekonkwisty. Ksiądz przypomniał burzliwe dzieje Półwyspu Iberyjskiego, o który przez wieki walczyli Rzymianie, później wyznawcy Islamu. Rycerze, którzy bronili niepodległości swego kraju pewnego dnia podczas bitwy ujrzeli postać Świętego Jakuba - Jemu wstawiennictwu zawdzieczali zwycięstwo. Od tej chwili święty z Compostelli stał się patronem obrońców Hiszpanii. Na wielu słuchaczach wielkie wrażenie wywarł fakt, że drogi, którymi dzisiaj podążają pielgrzymi są drogami pamiętajacymi jeszcze czasy starożytnego Rzymu! Jako podziękowanie za piękną pielgrzymkę śladami Ojca Świętego jaką ks. Tkacz poprowadził, otrzymał od jej uczestników pamiątkowe zdjęcie z podpisami oraz kwiaty. Na spotkaniu wszyscy obejrzeli  ikonę Sw. Jana od Krzyża i dowiedzieli się o jej ciekawej symbolice. Wszyscy goście zostali zaproszenie na dzień 4 kwietnia, podczas którego stypendyści będą brać udział w wieczorze poezji i pism tego niezwykłego hiszpańskiego mistyka. Po wykładach oraz próbie czytania tekstów Jana od Krzyża, gdy wszyscy zaczęli mierzyć buty, w jakich pójdą do Compostelli, droga stała się już bardzo realna...

Marzec stypendyści poświęcili nie tylko przygotowaniom do pielgrzymki, ale także do przedstawienia pism i poezji świętego Jana od Krzyża. Nieodzowne były wielogodzinne próby, podczas których wszyscy bez wyjątku ciężko pracowali.
Dnia 24 marca stypendyści pojechali do Warszawy, by w kościele Księży Palotynów spotkać się ze znakomitym polskim aktorem - p Olgierdem Łukaszewiczem, który podjął się reżyserii spektaklu. Dzieła świętego Jana są bardzo trudne, stąd trzeba bardzo dobrze je zrozumieć, aby przekazać je w formie spektaklu. Znany aktor rozpoczął z nami czterogodzinną próbę, podczas której można było podpatrzeć tajniki profesjonalnego warsztatu aktorskiego. Byli na niej także obecni artyści muzycy: p Anna Mikołajczyk (sopran) i p Mirosław Feldegebel (harfa gotycka), którzy stworzą odpowiedni „hiszpański” podkład muzyczny.
Po obiedzie wszyscy udali się do Zachęty na wystawę malarstwa Józefa Czapskiego. Zbiór składał się z kilkudziesięciu obrazów i rysunków z późnego okresu twórczości malarza, głównie z dekady lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych: pejzaże, martwe natury i "teatr codzienności”. Po wystawie oprowadził nas prof. Aleksander Jackowski – przyjaciel wielkiego malarza. Opowiedział wiele ciekawych szczegółów o nim i jego dziełach, a nawet pozwolił na zbiorowy, pamiątkowy „portret fotograficzny” pod jednym z obrazów. Po interesującej prelekcji był krótki spacer po Starówce, a następnie wszyscy spotkali się na widowni Teatru Żydowskiego. Tam obejrzeliśmy musical Kamienica na Nalewkach. Pełne humoru, muzyki (szlagiery żydowskiej ulicy) przedstawienie bawiło i wzruszało. Ogromnie zadowoleni już szykowaliśmy się do wyjścia,  kiedy jeden z aktorów – p Szymon Szurmiej podszedł do nas i podziękował, że tylu młodych ludzi było na przedstawieniu mówiącym o świecie, który już przestał istnieć – świecie polskich Żydów i ich kultury. To był niezapomniany dzień pełen przeżyć z „kręgu artystycznego”.