AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2007 - grudzień

6 grudnia stypendyści byli w zaprzyjaźnionym Domu Samopomocy Środowiskowej z paczkami, które przygotowali dla jego pensjonariuszy. Jak zawsze zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. Wszyscy bardzo się wzruszyli widząc ile te upominki i nasza wizyta sprawiły radości! Dobrze jest podzielić się choć odrobiną serca z innymi...
 
Cały miesiąc trwają przygotowania do wigilii - jak co roku stypendyści wystawią swoje "dzieło" dwa razy: na wigilii Pracowników Forte oraz dla Współpracowników i stypendystów Fundacji AMF. W ten sposób podziękują wszystkim za życzliwość i pomoc okazywane młodzieży. W tym roku zajmujemy się twórczością Wyspiańskiego i Herberta - stąd przedstawienie będzie nosiło tytuł Rodzi się Słowo... Niestety, nie możemy ujawnić żadnych szczegółów, gdyż wszystko wyjaśni się podczas wigilii... Po prostu zapraszamy do obejrzenia!

WIGILIA 2007
"Rodzi się słowo" - tak tegoroczne przedstawienie wigilijne zatytułowali stypendyści, którzy pracowali nad nim przez cały grudzień. Przewodnią myślą było zwrócenie uwagi widzów na utracone lub źle rozumiane najwazniejsze słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, Miłośc i wierność. Dla wielu dzisiaj to tylko puste frazesy albo słowa archaiczne i śmieszne. Na scenie toczyła się walka pomiędzy ministerstwem jasności i ciemności. Grupa aniołow i diabłów próbowała na miare nowoczesnych technik reklamy i mediów przekonać do swoich interpretacji słów. Dla aniołów najwazniejsze było Słowo Odwieczne czyli Chrystus, a diabły chciały by słowa były kłamstwem i manipulacją. Zabawne scenki rozgrywały się w realiach nowoczesnych: kampanie medialne, reklamowe, badanie wyników, ulotki wyborcze... Pokazano także symboliczną walkę dobra i zła o ludzkie dusze. Nie zabrakło nawet tak trudnych i kontrowersyjnych tematów jak aborcja czy fala emigracji do Irlandii, czy pytanie o rozumienie Polski i bycia Polakiem. Jednak gdy aniołowie wnieśli otwartą Biblię - znak Logosu - rodzącego się Jezusa nastrój zmienił się na bardzo podniosły. Słowa wiersza R. Brandstaettera modlitwy do Madonny Polskiej Mowy prosiły o przywrócenie dobrocvi słowom wypowiadanym przez człowieka, zaś wiersz Modlitwa konrada St. Wyspiańskiego błagał o "przebudzenie śpiących" Polaków. Tym wersom towarzyszyły wyświetlone projekty witraży Wyspiańskiego. Chociaż początkowo przedstawienie miało wydźwięk humorystyczny to jednak zmierzało ku bardzo powaznej tematyce. W pierwszym półroczu stypendyści dowiedzieli się wiele o Wyspiańskim, którego cała twórczość poświęcona jest tematyce narodowowyzwoleńczej. Dobrze jest nieraz choć przez chwilę pomyśleć nad sensem ważnych słów i spróbowac odpowiedzieć na pytanie, które zadawał autor "Wesela": czy rozumiemy własną ojczyznę?
20 grudnia stypendyści zaprezentowali swe przedstawienie Pracownikom Forte, zaś 21 wszystkim stypendystom i współpracownikom Fundacji AMF. Bardzo wzruszający był wspólny opłatek oraz wieczerza wigilijna. Z uwaga słuchalismy słow p dr Anny Formanowicz o minionym roku oraz zachęty do bycia wiernym i podążaniu wybraną drogą, nawet wbrew przeciwnościom. Każdy otrzymał jako prezent książkę i film - nasze świadectwa z pilegrzymki do Santiago de Compostela oraz tomik wierszy Zbigniewa Herberta. Dobrze było spotkać stypendystów z poprzednich lat - choć już studiują znaleźli czas, by razem spotkać się przy wigilijnym stole.

W dniach 25.12.2007 - 02.01.2008 grupa stypendystów wyjechała na obóz rekolekcyjno-narciarski do Białego Dunajca. Wszyscy dzielnie pobierali lekcje nauki na nartach i z uwagą brali udział w spotkaniach formacyjnych, które prowadził ks. dr Włodzimierz Gałązka. Spotkania poświęcone były rozważaniom nad sensem swojego życia jako drogi. Te kilka dni można było spędzić bardzo ciekawie: zastanowić się nad sobą, ale także miło wypocząć. Pogoda dopisywała, a my bawiliśmy się świetnie. Każdy powrócił z uśmiechem na twarzy i jednocześnie z bagażem nowych doświadczeń.