AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2006 - marzec

Rok 2006 jest wyjątkowy dla Fundacji AMF – poświęcony przypominaniu nauczania Jana Pawła II. Miesiąc marzec był bardzo dla stypendystów pracowity.
Dnia 2 marca sala Infocentrum po raz kolejny stała się miejscem wielkiej „burzy mózgów” stypendystów Fundacji AMF. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez p. dr Ewę Krawiecką, którym przybliżyła nam działalność wspólnoty Taize. Następnie obejrzeliśmy dokument opowiadający o dziele brata Rogera. Film „Modlić się śpiewami z Taize” pokazał niezwykłą wspólnotę modlitwy i przyjaźni dla tysięcy młodzieży z całego świata, bez względu na wyznanie. Po projekcji zostaliśmy podzieleni na siedem grup. Każda z nich miała za zadanie wgłębić się w treść fragmentów nauk Ojca Świętego Jana Pawła II o przebaczeniu, po czym nasze odczucia i emocje zapisaliśmy w postaci modlitw. Wspólnie ustaliliśmy, ze 2  kwietnia – w I rocznicę śmierci Papieża będzie nabożeństwo pokutne, podczas którego będziemy prosić o przebaczenie za siedem wielkich grzechów np. przeciw wolności, tolerancji, prawdzie, jedności – tak jak to zrobił Jan Paweł II w roku 2000. Po nabożeństwie zmierzamy czuwać do godziny 21. 37 i śpiewać piękne kanony z Taize.
Kulminacyjnym punktem spotkania był wyjazd do Ostrołęki na film Jan Paweł II w reżyserii Johna K. Harrisona, opowiadający historię życia naszego Wielkiego Rodaka. Nie można ogarnąć słowami wzruszenia, które wywarł na nas ten film...
Od tego dnia trwały nieustanne prace nad przygotowaniem uroczystej mszy Świętej upamiętniającej rocznicę odejścia Ojca Świętego. 10 marca, tym razem w auli LO im. Kopernika spotkaliśmy się razem z naszymi koleżankami i kolegami z innych szkół na próbie śpiewu kanonów z Taize, na której obecni byli panowie: Artur Miernicki i Marek Gąsior – specjaliści w dziedzinie muzyki. Każdy z uczestników spotkania otrzymał płytę z nagraniami, aby jeszcze w domu móc sobie przećwiczyć kanony. To była jednak dopiero pierwsza próba, później było ich jeszcze kilka...
Jak widać miesiąc marzec nie był czasem stracony, ale pełnym pracy i przygotowań do obchodów dnia 2 kwietnia.

"Jan Paweł II" to kolejny film ukazujący postać Wielkiego Papieża i próba wiernego przedstawienia życia niezwykłego człowieka. Ekranizacji tej podjął się John Kent Harrison, który bardzo realistycznie przypomniał dzieje Ojca Świętego. Bardzo zaciekawia zwłaszcza forma filmu. Akcja nie rozpoczyna się w Wadowicach, gdzie Karol Wojtyła się wychował, tylko strzałami na Placu Świętego Piotra w Watykanie dnia 13 maja 1981 roku. Zamach ten na zawsze zmienił życie Ojca Świętego. Następnie podczas sfilmowanego Jego pobytu w szpitalu akcja cofa się w czasie i przedstawione zostaje wcześniejsze życie Papieża: dzieciństwo, młodość oraz służba duszpasterska. Ostatnie sekwencje filmu przypomniały wszystko, co tak bardzo przeżywaliśmy rok temu: ostatnie dni i odejście Ojca Świętego do Ojca w niebie. Świetnie w rolę Papieża wcielił się John Voight. Muzyka znakomicie podkreślała uczucia i potęgowała wzruszenie.
Jedyną wadą ekranizacji, według mnie, jest skupienie się na ukazaniu historii życia Ojca Świętego, a zbyt pobieżne przedstawienie Jego osobowości. Co prawda, oglądając film widzieliśmy, że człowiek ten odznaczał się głęboką wiarą, pokorą, zdecydowaniem, ale nie zaprezentowano tego, co przyciągało tłumy ludzi do Niego. Film ukazujący życie Jana Pawła II przypomniał Jego naukę. Zobowiązuje nas by pamiętać, aby Jego dzieło nie poszło na marne - trzeba nam ciągle realizować słowa kardynała Christophera Schönborna: "Nauczył nas wiele i musimy zrobić wszystko, żeby Jego nauczanie pozostało wciąż żywe".
Natalia Szydlik