AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2006 - Listopad

Dnia 3 listopada 2006w Infocentrum odbyło się drugie spotkanie z cyklu przygotowań stypendystów do pielgrzymki do Santiago. Wykład o patronie Santiago - Św. Jakubie Apostole wygłosił ks. dr Roman Tkacz. Podkreślił niezwykłe dzieje Świętego i Jego wielki wpływ na wiele pokoleń chrześcijan, którzy widzieli w nim prawdziwego tytana wiary - wspaniały przykład do naśladowania również dla ludzi współczesnych.
Monika Lipka tak pisze o spotkaniu:
Dnia 3 listopada 2006 roku, w Infocentrum odbyło się spotkanie z zaprzyjaźnionym z Fundacją księdzem Romanem Tkaczem. Poruszony temat dotyczył „drogi św. Jakuba”.
Stypendyści zgłębiali zagadnienia drogi, jaka w najbliższym czasie stanie się ich osobistą, symboliczną drogą wiary. Świadomość europejska zrodziła się, bowiem właśnie na pielgrzymich szlakach, takich jak słynny szlak do Santiago..
 Początek naszych rozważań rozpoczął wykład muzyczny- m.in. piękny psalm 18, mówiący o wielkim darze wiary.
Święty Jakub, nazywany „tytanem wiary” – mówił ks. Tkacz - jest doskonałym przykładem pielgrzyma. Jego imię było bardzo popularne i znaczące, bowiem nosili je trzej wielcy patriarchowie - założyciele religii judaistycznej. Tak, więc już nawet imię Jakuba było znakiem jego wielkiej wiary, bowiem w swoich czasach był człowiekiem najgoręcej wierzącym, zgodnie z założeniem, że „siłą narodu jest jego duch”. Widział on w wierze coś specyficznego, co czyni ją wyjątkową i niepowtarzalną.
Spotkanie bardzo poszerzyło nasze horyzonty wiedzy związanej z pielgrzymką szlakiem miast hiszpańskich. Przygotowało nas również duchowo do drogi, jaka nas czeka. Każdy zakończył spotkanie bogatszy o nowe, ciekawe doświadczenia!
Po zakończeniu wykładu, nasi przedstawiciele w imieniu wszystkich serdecznie podziękowali ks. Romanowi Tkaczowi za jego rozważania.

Monika Lipka

Dnia 25.11 2006 stypendyści Fundacji AMF byli na wycieczce w Warszawie.
Zwiedzaliśmy Muzeum Etnograficzne. Po wystawie rzeźb „Ból .Cierpienie. Nadzieja" Romana Śledzia oprowadzał  Pan prof. Aleksander Jackowski.Obejrzeliśmy też zbiory rzeźby ludowej, o której ciekawie opowiadał Pan Profesor.
Po warszawskiej Starówce oprowadzał nas Kamil Ber.
Po spacerze poszliśmy na koncert na Zamku Królewskim w ramach 4. Festiwalu Pianistycznego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Na fortepianie cudownie grał Alexei Volodin.

WYCIECZKA DO WARSZAWY KOMENTARZ KAMILA BERA

Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Barbakan... Każdy z nas na pewno słyszał o tych wspaniałych warszawskich zabytkach, jednak nie każdy zna ich historię. Nie można tego powiedzieć o stypendystach, którzy w listopadzie zwiedzali Warszawę, odwiedzili Muzeum Etnograficzne oraz wysłuchali pięknego koncertu fortepianowego. „Na pierwszy ogień” po Starówce poszło Muzeum. Niezwykłego wykładu o polskiej rzeźbie ludowej i rozwoju sztuki udzielił profesor Aleksander Jackowski. Szczególne wrażenie wywarły na wszystkich rzeźby Romana Śledzia przedstawiające sceny z życia Jezusa. Wyjątkowe było to jak artysta wyraził w nich cierpienie i jednocześnie nadzieję (np. w ukrzyżowaniu). Po muzealnych wrażeniach stypendyści na Starówce wysłuchali „co nieco” o historii poszczególnych zabytków – przygotowałem szczegółowy referat na temat każdego z nich. Po całym dniu zwiedzania przyszła pora na chwile ukojenia muzycznego na Zamku królewskim. Młody wirtuoz fortepianu zagrał utwory Chopina, Haydna, Beethovena, a uczynił to po mistrzowsku – stąd kilkakrotnie musiał wracać na scenę – tak gorąco oklaskiwała go publiczność. Po długim dniu pełnym przeżyć i spotkań z wiedzą i sztuką stypendyści wrócili do Ostrowi.

 

Kliknij aby obejrzeć więcej zdjęć