AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2006 - grudzień

Dnia 1 grudnia w Infocentrum stypendyści wysłuchali kolejnego już wykładu, a właściwie "burzy mózgów" przygotowującego do pielgrzymki. Poprowadziła to spotkanie p dr Ewa Krawiecka. Wspólnie wszyscy musieli się zastanowić, co to znaczy być człowiekiem drogi. Stypendyści odpowiadali na pytania np. co to znaczy, że Chrystus jest drogą? Jaka drogę wybrać w życiu, by zasłużyć na miano prawdziwego człowieka? Czym różni się bycie pielgrzymem od bycia turystą? Okazało się, że tak naprawdę wszystkich, którzy wybierają się do Santiago czekają jeszcze inne drogi: wejść w głąb siebie, by rozpoznać kim się jest, wyruszyć do drugiego człowieka np. z pomocą i pójść drogą do Boga np. przez modlitwę i pokutę. Po wykładzie już rozpoczęły się przygotowania do Wigilii - w tym roku jej tematem przewodnim - jak przystało na stypendystów wybierających się w drogę - jest pytanie "Którędy do Betlejem?"

WYKŁAD HOMO VIATOR – CZŁOWIEK DROGI KOMENTARZ NATALII SZYDLIK
Większość ludzi utożsamia wędrówkę z pieszym pokonywaniem drogi. Nie zagłębia się w jej złożony sens. Według mnie prawdziwą wędrówką jest wejście w głąb siebie. Człowiek, który pokonuje jakąś drogę spotyka na niej różne przeszkody i niebezpieczeństwa. To dzięki nim lepiej poznajemy samych siebie. Odkrywamy swoje dobre i słabe strony. Jednak potrzeba na to dużo czasu, którego we współczesnym świecie wszystkim brakuje. Czas ten jest potrzebny na rozmyślanie, na wejście „do wewnątrz” samego siebie... Jezus powiedział, ze jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nie jest to prosta droga, lecz na jej końcu czeka On sam – Syn Boga. Warto wiec po tej drodze wędrować. Jednak człowiek ma wolną wolę i to on decyduje jak będzie wyglądać jego pielgrzymka przez życie. Można dążyć do określonego celu, lub tylko wegetować...

WIGILIA

Jak co roku, już po raz siódmy, cała Fundacja spotkała się na Wigilii.

KTÓRĘDY DO BETLEJEM?

Takie pytanie zadała grupa „dziennikarzy” Fundacji AMF na jednej z największych ulic Ostrowi przechodniom. Sfilmowana sonda uliczna rozpoczęła przedstawienie przygotowane przez 16 stypendystów. Dnia 21 grudnia zobaczyli je pracownicy Forte, którym dedykowano spektakl za pomoc, jakiej zawsze udzielają Fundacji, zaś 22 grudnia Założyciele, Współpracownicy i pozostali stypendyści Fundacji. Wiele godzin dyskusji i mozolnych prób zaowocowało bardzo oryginalnym spektaklem multimedialnym, który zrobili duże wrażenie na oglądających. Młodzież pokazała trzy symboliczne drogi: drogę w głąb siebie przez ciemności i manowce grzechu, drogę do drugiego człowieka przez miłość i pomoc oraz drogę do Boga – Nowonarodzonego a już Ukrzyżowanego Chrystusa. Wszyscy aktorzy - nawet ci, którzy po raz pierwszy stanęli na scenie -  świetnie się spisali. Pięknie o znakach w życiu człowieka powiedziała p. Anna Formanowicz życząc, by każdy umiał je odpowiednio odczytać. Prawie godzinę trwały życzenia i łamanie się opłatkiem (na wigilię fundacyjną przyjechali przecież starsi koledzy – już studenci), a później przyjemnie było posiedzieć przy tradycyjnych wigilijnych potrawach i wspólnych rozmowach. Każdy otrzymał prezent – książkę „ Nie zmarnujcie tego daru”, czyli rozmyślania ks. Jana Twardowskiego o pontyfikacie Jana Pawła II, zaś ci, którzy udadzą się na pielgrzymkę do Santiago dodatkowy: przewodnik turystyczny. Miłe upominki – własnoręcznie wykonane przygotowali stypendyści dla pp Anny i Macieja Formanowiczów – widać było, jak bardzo ich wzruszyły i ucieszyły.

Kliknij aby obejrzeć więcej zdjęć

Dnia 5 stycznia odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące stypendystów do czekającej ich drogi - pielgrzymki. Z Torunia przybył p dr Stanisław Burdziej, aby podzielić się swoimi wspomnieniami aż z 900 kilometrów jakie przemierzył przez cały szlak do Santiago: od granic Francji do Przylądka Finisterre, a co opisał w książce - pamiętniku wyprawy. Bardzo ciekawie opowiedział o pięknie i trudach pielgrzymowania, spotkaniach z wieloma ludźmi z całego świata jakich spotkał na szlaku oraz pokazał wiele wspaniałych zdjęć dokumentujacych tę przygodę. Udzielił wszystkim także dużo praktycznych wskazówek (np. jak trzeba się ubrać, co zabrać ze sobą) przed wyprawą. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem: ks. dr Roman Tkacz i p dr Stanisław Burdziej  ofiarowali wszystkim pyszne toruńskie pierniki, które podobno wręczyli im trzej królowie spieszący do Betlejem.