AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2005 - wrzesień

23 września b.r. w Infocentrum odbyła się inauguracja kolejnego roku fundacyjnego. Stypendyści przygotowali ją podczas pobytu na wakacyjnym obozie językowym. Postanowiliśmy jednogłośnie poświęcić ją  najważniejszemu wydarzeniu ubiegłego roku fundacyjnego - śmierci kochanego Papieża Jana Pawła II. Mottem wieczoru były słowa R. Brandstaettera: "Noc po to w sercu człowieka zapada, aby ujawnione były jego gwiazdy”. Już na obozie w Wierzbie z wielu pięknych tekstów Cypriana Kamila Norwida i Romana Brandstaettera wybraliśmy te, które uznaliśmy za najodpowiedniejsze na tę uroczystość i wspólnie ułożyliśmy scenariusz. Następnie dobraliśmy muzykę, która pomogła zbudować odpowiedni nastrój oraz slajdy do pokazu multimedialnego, aby w odpowiedni sposób zilustrować przewodnie motto przedstawienia. Jeden z naszych kolegów stypendystów, Zbyszek, zaprojektował oryginalną scenografię w formie ogrodu, nad którym było rozpięte granatowe niebo, które podczas przedstawienia rozjaśniło się gwiazdami - światełkami... Dekorację wykonał pan Piotr Szulc wraz z współpracownikami i z pomocą stypendystów. Zbyszek wykonał także projekt upominku dla każdego z Gości. Była to zakładka do książki ze złotą myślą Norwida bądź Brandstaettera. Dzień przed uroczystością odbyła się próba generalna, podczas której wszystko zostało zapięte na ostatni guzik.
Inaugurację rozpoczął Pan Maciej Formanowicz oficjalnie witając gości, następnie głos oddał nam. W naszym imieniu przemówił Kamil. Przedstawienie rozpoczął pokaz slajdów obrazujący ciemność współczesnego świata: bieda, bezdomność, przemoc, niesprawiedliwość. Następnie recytowane  utwory poświęcone były osobie Ojca Świętego, który był i jest jasnym światłem dobra. Jeszcze raz wspólnie przeżywaliśmy kwietniowe dni, podczas których Ojciec Święty uczył cały świat miłości i odwagi. Bogusia w naszym imieniu – „pokolenia JPII” - podziękowała Papieżowi za nadzieję jaką zawsze dawał młodzieży i nadal nam ją przekazuje. Przy pokazie zdjęć Papieża, jakim chcemy Go pamiętać – zawsze pogodnego, pełnego dobroci i humoru odtworzyliśmy fragment Jego przemówienia do młodzieży – aby nie bać się świata, lecz z ufnością w nim się zanurzyć jak w jeziorze.  Na zakończenie już tradycyjnie przywitaliśmy jedenastu nowych stypendystów wręczając im światło, które jest symbolem nadziei i wiary w drugiego człowieka  oraz  wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę "Tolerancja". Podziękowaliśmy także Państwu Formanowiczom oraz wszystkim współpracownikom Fundacji za ich trud i chęć pracy z nami. W swoim przemówieniu p. Anna Formanowicz zapowiedziała, że nowy rok fundacyjny będzie poświęcony nauczaniu Jana Pawła II. Wieczór był bardzo udany, pełen wzruszeń i chwil refleksji.
Oprac. Natalia Szydlik


Prace przy scenografii


Kamil przywitał gości


Jedenastu nowym stypendystom wręczyliśmy symboliczne światełko


Nasza fundacyjna gromadka


Wręczenie nowych stypendiów


Goście z zainteresowaniem przeglądają naszą gazetkę


Zespół redakcyjny przygotował  jednodniówkę - magazyn stypendystów, z której można dowiedzieć się jak młodzi dziennikarze komentują fundacyjne wydarzenia