AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2005 - lipiec

Wyłoniono 11 nowych stypendystów.

Nowo przyjęci stypendyści Fundacji AMF wraz z grupą młodzieży z parafii p.w. Świętej Rodziny w Wyszkowie wyjechali na letni wypoczynek w dniach od 19 - 31 lipca 2005 r.  Płynąc szlakiem rzeki Rospudy, który doprowadził ich do jeziora Netta w Augustowie, młodzież spróbowała swych sił pokonując na trasie liczne przeszkody: ostre zakręty, pozwalane drzewa tarasujące drogę, mosty i kładki, kamieniste dno.
Kajakowanie to nie wszystko. Podczas tych dni uczestnicy pochylali się nad przesłaniem listu Ojca świętego Jana Pawła II na światowe dni młodzieży w 1985 roku. Rozważali wiele bliskich im tematów, takich jak np.: Młodzi w Kościele, Zagrożenia współczesnej młodzieży, Moje miejsce w rodzinie, Projekty i plany na przyszłość, Jak rozwijać talenty? Wśród uczestników dużym powodzeniem cieszyły się wieczorne spotkania z „ Gościem dnia". Odwiedził ich m.in. J. E. ks. bp Stanisław Stefanek, przedstawiciel Prokuratury Wojewódzkiej w Suwałkach, dyrektor firmy ATYS, Siostry Rodziny Maryi -prowadzące zakład dla dzieci upośledzonych, wicemistrz polski karate, dyrektor Ośrodka Opiekuńczo-Adopcyjnego w Łomży. Bardzo cennym i ważnym wydarzeniem każdego dnia była celebracja Mszy Świętej oraz wspólna poranna i wieczorna modlitwa.
Podczas zmagania się każdego dnia „z wiosłem, wodą i kajakiem" uaktywniło się w tych młodych ludziach poczucie obowiązkowości i odpowiedzialności za siebie i innych.

Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij tutaj

PROGRAM WAKACYJNY

Zorganizowano wypoczynek wakacyjny dla dzieci pochodzących z rodzin najbardziej potrzebujących pomocy.

Kolonie letnie:
W dniach  04 - 17 lipca 2005 r. Łucznica. Udział wzięło w koloniach 44 dzieci z okolic Topczewa, Budlewa i Falk (gmina Wyszki).  Podczas dwutygodniowych warsztatów dzieci uczestniczyły w zajęciach doskonalących ich umiejętności artystyczne. Zajęcia cyrkowe pozwoliły im rozwijać sprawność fizyczną, koncentrację uwagi oraz koordynację wzrokowo - ruchową. Dzieci miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności na specjalnie wyreżyserowanym spektaklu cyrkowym, w którym każdy miał szansę zaistnieć jako profesjonalny artysta cyrkowy. W ramach kolonii artystycznych odbyły się także warsztaty w pracowni tkackiej (wykonywanie biżuterii, pasków, ozdób makrarnowych, dywanów i innych przedmiotów), batiku (malowanie woskiem aa tkaninach) witrażu (wykonywanie wisiorków z kolorowych szkiełek). Odbywały się także warsztaty architektoniczne (projektowanie ogrodów), zajęcia z rzeźby (wykonywanie prac przestrzennych z drewna), wikliny (tworzenie wioski słowiańskiej). Dzieci uczestniczyły również w zajęciach wokalnych (ćwiczenia oddechowe, nauka piosenek), literacko -plastycznych (pisanie własnych opowiadań, z których powstały kolorowe książeczki) oraz sportowych (turnieje siatkówki, badmingtona, piłki nożnej) i terenowych (zwiedzanie ciekawych miejsc w Łucznicy i okolicach).
W trakcie turnusu odbyły się 2 wycieczki autokarowe - wyjazd do Kazimierza Dolnego oraz Warszawy, które obejmowały zwiedzanie Muzeum Narodowego i Starówki w Warszawie, a także ruin zamku i baszty, rynku, wąwozów i zabytkowych spichlerzy w Kazimierzu. Odbył się także wyjazd do kościoła w Osiecku oraz na basen w Górze Kalwarii. Podczas kolonii odbyły się 2 ogniska, 4 dyskoteki oraz „chrzest kolonisty". Organizowany był także konkurs czystości w pokojach. Starano się, aby warsztaty artystyczne proponowane kolonistom nawiązywały do tradycji regionalnych oraz pogłębiały więzi łączące dzieci z własnym miejscem zamieszkania.
Z dziećmi pracowali: Zofia Bisiak, Aleksandra Herisz, Ireneusz Herisz, Anna Wróbel, Beata Arabska, Mateusz Niwiński, Agnieszka Zawadka, Magdalena Jastrzębska.

17 - 31 lipca 2005 r. Pobierowo (gmina Rewal). Udział w Koloniach wzięło 45 dzieci z Ostrowi Mazowieckiej, Małkinii, Wąsewa. Dzieci wypoczywały w leśnej stanicy harcerskiej, brały udział w licznych zabawach i grach plenerowych, w wycieczce statkiem po Morzu Bałtyckim, zwiedzały Muzeum Morskie.

PROGRAM POMOCY DORAŹNEJ

1. wsparcie finansowe i pomoc w organizacji wigilii i paczek dla podopiecznych ze środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Małkini Górnej (grudzień 2005)

2. wparcie finansowe i pomoc w przygotowaniu paczek dla podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej z okazji Świąt Bożego Narodzenia (grudzień 2005),

3. wsparcie finansowe w organizacji V Powiatowej Olimpiady dla Uczniów Niepełnosprawnych pod hasłem „ I JA MOGĘ BYĆ MISTRZEM” organizowanej przez Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Olimpijczyk” z siedzibą w Andrzejowie (listopad 2005),

4. wsparcie finansowe w dożywianiu uczniów Szkoły Podstawowej w Topczewie (styczeń – czerwiec, październik – grudzień 2005 r.),

5. wsparcie finansowe w dożywianiu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowi Mazowieckiej (styczeń – czerwiec 2005),

6. wsparcie finansowe dla Zespołu Muzycznego „Marzyciele” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli (czerwiec 2005 r.)

7. dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla Jakuba chorego na cukrzycę (czerwiec 2005 r.)

8. wsparcie finansowe wyjazdu uczniów Terapeutycznej Szkoły Podstawowej we Wrocławiu na „szkołę pod żaglami” (czerwiec 2005),

9. wsparcie finansowe organizacji Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla dzieci z Białorusi i Ukrainy (maj 2005 r.)

10. dofinansowanie leczenia Pauliny cierpiącej na niedobór hormonu wzrostu (kwiecień 2005 r.),

11. zakup inhalatora dla Oli cierpiącej na wiotkość krtani (marzec 2005r.)