AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2018-2019
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

ZIMOWISKO W HODYSZEWIE. NARTY. PIĘKNO W FIZYCE - WYKŁAD PROF. MEISSNERA .WIGILIA FUNDACYJNA. WIGILIA W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY. SPOTKANIE Z PANEM BOGDANEM SOKOLIKIEM. KONCERT MUZYKI FILMOWEJ. KONCERT "MOC KLASYKI - PLANETY".

ZIMOWISKO W HODYSZEWIE

Podobnie podczas wyjazdu do Hodyszewa w dniach 4 - 8 lutego młodzież wspaniale się bawiła, wyp

oczywała i uczestniczyła w szeregu zajęć o tolerancji, umiejętności przyjmowania porażek, które mogą być początkiem czegoś pozytywnego oraz budowaniu pozytywnych relacji. Były zajęcia z emisji głosu i dobre rady udzielane przez absolwentów Fundacji o wyborze kierunku studiów i sile kreatywności.

Czytaj więcej w KRONIKA

PIĘKNO W FIZYCE I NIE TYLKO  - spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem

7 stycznia mieliśmy przyjemność wysłuchać kolejnego wykładu p. profesora Krzysztofa Meissnera, który tym razem ukazał nam piękno m.in. w prawach a nawet wzorach fizycznych oraz pokazał wspaniale zdjęcia harmonii doskonałości  galaktyk i gwiazd.

Czytaj więcej w KRONIKA

NARCIARSKI ZMAGANIA

Narciarskie zmagania to tradycja początku stycznia. Na obóz wyjechali stypendyści z I roku. Zajęcia sportowe, dyskusje, wykłady oraz konieczność bycia zorganizowanym i samodzielnym doskonalą zarówno umysł jak i ciało.

Czytaj więcej w KRONIKA

NASZA WIGILIA

22 grudnia  - dzień radości i refleksji zarazem, bo rodzina fundacyjna jest razem! Przedstawienie przygotowane przez stypendystów jak zawsze pobudzało do głębszych refleksji nad istotą świąt. Wspomnienia absolwentów zmotywowały pozytywnie niejednego stypendystę. Piękne chwile to życzenia składane przez Założycieli Fundacji a później szczere uściski i wiele dobrych słów przy dzieleniu się opłatkiem.

Czytaj więcej w KRONIKA

MIKOŁAJKI Z PRZYJACIÓŁMI Z ŚDS

"Zwyczaj, by w dzień świętego Mikołaja obdarowywać innych słodyczami ma wielkie znaczenie. Nie patrz tylko na siebie, lecz także na tych, którzy cierpią w swym gorzkim życiu. Być może święty Mikołaj pobudzi w Tobie fantazję, dzięki której odkryjesz, jak możesz osłodzić ich życie".Słowa te budzą we mnie refleksję, szczególnie po spotkaniu w Domu Samopomocy - mówi Emilka.

Czytaj więcej w KRONIKA

„USŁYSZEĆ WSZECHŚWIAT”

Fundacyjny rok dotykania Wszechświata  to także jego słuchanie.

2 grudnia mieliśmy okazję w budynku Focus w Warszawie podziwiać widowisko niecodzienne: Polska Orkiestra Radiowa i Chór Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Michała Klauzy wykonali suitę „Planety” Gustawa Holsta. Monumentalne dźwięki  nie były tajemnicą, gdyż wcześniej w zagadnienia symfonii wprowadziła nas p. Emilia Romanik.  Gra świateł, fotografie planet  i opowieści  popularyzatorów astronomii z Torunia sprawiły, że był to "kosmiczny dzień".

KOSMOS JEST PIĘKNY

Wszędzie wokół nas żyją prawdziwi pasjonaci! Jednym z nich jest p. Bogdan Sokolik, który także pomaga chętnym stypendystom w zgłębianiu arkanów nauk ścisłych. Tym razem podzielił się na spotkaniu fundacyjnym 7 grudnia swoim zachwytem nad planetami, galaktykami i czasoprzestrzennym wymiarem kosmosu.

CZY WSZECHŚWIAT MA GRANICE?

Na to  pytanie odpowiedział  na fundacyjnym wykładzie otwartym 8 listopada p. prof. Krzysztof Meissner - wybitny  fizyk zajmujący się m.in. teorią pola i cząstkami elementarnymi, a przy tym świetny popularyzator trudnych naukowych tematów. Przybliżył zagadnienia, które są tak naprawdę kolejnymi pytaniami: czy czasoprzestrzeń ma swoje granice? Czy Wszechświat na pewno jest niezmienny? oraz obecny stan badań i bliską przyszłość kosmosu -  w tym scenariusz jego dalszego rozwoju uwzględniający  m.in. teorię Rogera Penrose’a o sekwencji kolejnych eonów.

NIE MASZ CZASU? IDŹ DO LASU!

13 X ta ludowa mądrość okazała się być prawdą. Jesienny las w Nadleśnictwie Rudki zachwycał i relaksował. 10 października w ekologicznym kalendarzu przypada   Święto Drzew, więc Fundacja, którą absolwenci i stypendyści porównali  do drzewa wartości, zdecydowała się zgłębić tajemnice lasu. Można było się wiele o nich dowiedzieć od panów leśników (m.in. o hodowli dębów). Nasz absolwent Miłosz Sutkowski opowiedział o swych pasjach i drodze, jaka zaprowadziła  go do pracy w nadleśnictwie.  Nie zabrakło leśnego SPA czyli przytulania się do drzew, które oddają nam  dobrą energię, wspólnego ogniska i radości bycia razem. Powstały też piękne prace z ekologicznych materiałów symbolizujące unikalne wartości fundacji jako kosmicznego drzewa.

ŚWIĄTYNIA TO KOSMOS
 okazuje się po wykładzie p. Ewy Krawieckiej (dnia 12 X), że kościoły i katedry budowane były z wielką znajomością astronomii. Każdy ich element miał przypominać ludziom, że zarówno budowla i człowiek są mikrokosmosem - odbiciem Bożego piękna i harmonii. Sam fakt, że stawiano  je na planie solarnej czyli słonecznej kwadratury koła, a sklepienie malowano w gwiazdy, skłaniał ludzi do wznoszenia się do tego, co ponad nimi czyli dotykania tajemnic Wszechświata.