AMF Fundacja Nasza Droga

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE. WOLONTARIAT = ŻYCIOWA PRZYGODA .O WYBORACH W LITERATURZE I FILMIE.ZIMOWISKO W HODYSZEWIE.

 

Wszystkim Współpracownikom, Stypendystom, Absolwentom  i Przyjaciołom Fundacji AMF "Nasza Droga" życzymy pięknych Świąt Wielkanocnych: pokoju, radości i nadziei.

Anna i Maciej Formanowiczowie

 

WOLONTARIAT =  ŻYCIOWA PRZYGODA

2 marca gościliśmy p Agatę Tomaszewską, która opowiedziała  nam o swojej drodze jaką wybrała - wolontariacie. Czynne uczestnictwo w życiu społecznym i obywatelskim to m.in. chęć bezinteresownej pomocy. P. Agata na przykładzie swoich działań zachęcała  do bycia zaangażowanym, gdyż później procentuje to przez cale życie. Szczególnie ciekawe były wspomnienia z akcji budowania  szkoły w Afryce. Okazuje się, że wolontariat to dobry pomysł dla wszystkich ciekawych świata i innych ludzi, którzy mimo swej odmienności, mogą nas wiele nauczyć.

O WYBORACH W LITERATURZE I FILMIE

16 lutego P Barbara Porowska i p Zofia Sokolik stanęły  w nieco innej roli niż wychowawczynie... Podzieliły się swoimi ulubionymi przykładami dokonywania wyborów z literatury i filmu. Okazuje się, że problematyka podejmowania  nawet drobnych, codziennych  decyzji może zaważyć na całym życiu. Głównym przesłaniem wymienianych dziel literackich i filmowych jest ukazanie nam przesłania, że życia nie można zbudować na kłamstwie, ale tylko na prawdzie - choćby miał być to najtrudniejszy wybór.


PRACOWITE  ZIMOWISKO W HODYSZEWIE

Pięć dni od 15 do 20 stycznia w Hodyszewie minęło jak chwila. To zasługa sympatycznej atmosfery i wielu zajęć. Pogłębiliśmy wiedze o geniuszu Leonarda da Vinci, na warsztatach psychologicznych zastanawialiśmy się, co to znaczy żyć "przez duże Ż". Poznaliśmy  tajniki sztuki kulturalnej dyskusji. Przygotowaliśmy dwie debaty oksfordzkie - m.in. na temat dokonywanie wyborów. Dziewczynom podobały się pokazy wizażu a w tym czasie chłopacy z p. psychologiem dyskutowali o byciu mężczyzną - zwycięzcą. Nie zabrakło ludowych tańców i kolędowania wraz z Kapelą Niwińskich. Mile wspominamy  spotkanie z ks. Józefem, który opowiadał o swej misyjnej pracy w Afryce. Dzięki wychowawcom - absolwentom Fundacji wieczory i zielona noc upłynęły pod znakiem integracji, gier i zabaw.

Czytaj więcej w zakładce Kronika

 

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej