AMF Fundacja Nasza Droga

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKAMI WSPÓŁNOTY SAINT EGIDIO. WYCIECZKA DO ŁODZI. O SZTUCE SIĘGANIA NIEBA. TEATR "WUJASZEK WANIA.

 

TEN "DRUGI" - MÓJ BRAT


18 maja spotkanie z dwiema sympatycznymi wolontariuszkami p. Anią i p. Martą z ekumenicznej  wspólnoty Saint Egidio pokazało jak cieszyć może otwarcie na drugiego człowieka: nawet jeśli jest on ubogi, bezdomny czy jest uciekinierem z własnego kraju. Wspólnota działa od 50 lat w wielu krajach,  a założyli  ją trzej włoscy licealiści.  Panie mówiły  o swoich wzruszających  spotkaniach z potrzebującymi, a na  filmie zobaczyliśmy jak wielu młodych ludzi w Warszawie z ochotą rezygnuje z własnej rodzinnej wigilii po to, by zorganizować ją  dla ludzi, którzy nie maja domu.

Czytaj więcej w zakładce Kronika

Wizyta w teatrze czyli scena życia


25 marca stypendyści obejrzeli spektakl w Teatrze  Polskim "Wujaszek Wania" pióra  Antoniego Czechowa w reżyserii I. Wyrypajewa ze znakomitymi aktorami: Karoliną Gruszką, Andrzejem Sewerynem i Maciejem Stuhrem. Wielka klasyka zawsze pobudza do myślenia, gdyż porusza  życiowe tematy.  Cytat "Ze wszystkich widowisk ludzie najbardziej lubią teatr i cyrk, bo to najważniejsze zwierciadła ich życia, złożonego z udawania, zręczności i błazeństw" skomentowała Oliwia: :>Życie jest pełne pułapek i przeszkód. Wpadamy na nie każdego dnia. Życie wymaga od nas zręczności, wytrwałości, a także w wielu przypadkach udawania. Nie chcemy wszystkimi uczuciami dzielić się z innymi przez co zakładamy na twarz wiele masek, które je ukrywają. Smutek, złość, rozczarowanie to kilka z wielu uczuć, które często pozostają tylko w naszych sercach i myśli. Boimy się reakcji innych i pozostajemy obojętnymi skałami. Robimy to co dam nam uznanie, a nie to co mówi nam nasze serce. Stajemy się błaznami na scenie życia, które zrobią wszystko dla poklasku<. 

Laudate Si!

6 kwietnia na spotkaniu  z p. E. Krawiecką  mówiliśmy o sztuce sięgania nieba,. Jak robił to Leonardo - największy marzyciel i jak czynił św. Franciszek z Asyżu "zakochany" w pięknym i dobrym dziele stworzenia (o czym pisze papież Franciszek w  encyklice Laudate Si). Czy każdy z nas może sięgać aż do nieba? Mateusz uważa, iż >dosięgać nieba to dążyć do ideałów i wszystko, co z tym związane. Może być to jakakolwiek praca, nauka gry na gitarze, ćwiczenia na siłowni,  majsterkowanie w warsztacie, nauka, pomoc innym, czy nawet przebywanie z ludźmi i kształtowanie relacji. Wszystko, co w jakimś stopniu nas rozwinie, abyśmy stali się lepsi. Ważne jest, aby były to świadome działania, które mają na celu rozwój człowieka, żeby stał się on lepszy – był bliżej ideału. Wtedy wszystko co robimy, stanie się jeszcze piękniejsze i będzie nam dawać więcej satysfakcji i szczęścia<.

Na urodzinach Leonarda da Vinci w Łodzi

14 kwietnia zwiedzaliśmy bardzo klimatyczne miejsce — Łódź. Zapoznaliśmy się z jej niezwykłą historią, architekturą oraz byliśmy na wystawie "Energia umysłu czyli machiny Leonarda da Vinci". Akurat był to dzień urodzin geniusza więc powitał nas Leonardo i poczęstował urodzinowym tortem. Wystawa ukazała potęgę myśli Leonarda oraz  kilku polskich uczonych - wynalazców, którzy też próbowali "dosięgać nieba". Konrad uważa, że >każdy człowiek jest indywiduum, pragnie iść swoją drogą, do wyznaczonego przez siebie samego celu. Ten cel jest dla niego tym, czym dla chrześcijanina niebo, czyli wymarzoną utopią, gdzie nie ma zła ani strachu, gdzie panuje dobro i pokój. Niebo jest tutaj pokazane jako cel obranej przez siebie drogi. Inna interpretacja odnosi się do tego, że niebo jest czymś nieosiągalnym. Ludzie od początku istnienia codziennie widzą je nad swoimi głowami, ale w żaden sposób nie mogą go dosięgnąć.  W tej interpretacji wyrażenie "dosięgnąć nieba..." oznacza dokonać czegoś co uważało się jako nieosiągalne jak na swoje możliwości<.

Czytaj więcej w zakładce Kronika

 

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej