AMF Fundacja Nasza Droga

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

WYPRAWA DO WŁOCH. NABÓR - WYBÓR. WYBORY ŻYCIOWE. SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKAMI WSPÓŁNOTY SAINT EGIDIO.

 

ITALIA AMORE MIO

"Lipcowa fundacyjna wyprawa śladami Leonarda da Vinci we Włoszech była niezapomniana. Taką podróż będę wspominać latami. Podczas niej nie tylko pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat włoskiej architektury, kultury, ale także zajęliśmy się duchowymi sprawami" – sądzi Dominika.

Rzym, Florencja, Padwa, Mediolan, Vinci, Asyż – każde z nich miało swój odrębny urok. Jak w barwnym kalejdoskopie przesuwały się przed naszymi oczami zabytki, arcydzieła sztuki, wiadomości z historii, wzmianki o wielkich osobistościach (np. pogłębianie wiedzy o Leonardzie da Vinci) i koloryt przyrody a nawet kuchni włoskiej. 

Dla Przemysława był to "pierwszy raz poza granicami Polski, dlatego też sama podróż była dla mnie czymś nowym, co jednak wcale mnie w jakimkolwiek stopniu nie zniechęciło. Program pielgrzymki był bardzo intensywny i zobaczyliśmy o wiele więcej niż przeciętny turysta wybierający się na Półwysep Apeniński, mogę więc powiedzieć, że jestem zadowolony z wyjazdu i czuję się dzięki niemu w pewnym stopniu uduchowiony. Najbardziej zapamiętam moje prywatne spacery, które odbyłem w trakcie wycieczki po miejscach, w których „działa się historia”. Mając styczność z rzeczami, które są starsze od ciebie o tysiąclecia, daję zupełnie inne spojrzenie na miejsce człowieka we wszechświecie". 

 

NABÓR - WYBÓR

29 czerwca Komisja Rekrutacyjna z grona utalentowanych kandydatów wybrała 12 nowych stypendystów, a wszystkich pozostałych, jak zawsze serdecznie, zaprosiła do uczestnictwa w programie.

WYBORY ŻYCIOWE

18 czerwca odbyła się Debata Oxfordzka stypendystów na niełatwy temat: "Wybór w życiu - przekleństwo czy błogosławieństwo?" Argumenty dyskutantów nawiązywały do przykładów z literatury oraz dnia codziennego - w tym np. wyborów, jakie musieli dokonać  swym życiu tegoroczni goście fundacyjni. Po debacie przyszedł czas pożegnań, Aż trudno uwierzyć, że nasi maturzyści już wkraczają na "dorosłą" drogę życia;  jednak nie mówimy im "żegnajcie" tylko "do zobaczenia"!
 

TEN "DRUGI" - MÓJ BRAT
18 maja spotkanie z dwiema sympatycznymi wolontariuszkami p. Anią i p. Martą z ekumenicznej  wspólnoty Saint Egidio pokazało jak cieszyć może otwarcie na drugiego człowieka: nawet jeśli jest on ubogi, bezdomny czy jest uciekinierem z własnego kraju. Wspólnota działa od 50 lat w wielu krajach,  a założyli  ją trzej włoscy licealiści.  Panie mówiły  o swoich wzruszających  spotkaniach z potrzebującymi, a na  filmie zobaczyliśmy jak wielu młodych ludzi w Warszawie z ochotą rezygnuje z własnej rodzinnej wigilii po to, by zorganizować ją  dla ludzi, którzy nie maja domu. Dominika sądzi, że 

>Szczęście jest niepoliczalne. W teorii nie możemy go pomnożyć ani podzielić, odjąć czy dodać. W rzeczywistości, nasze czyny mogą sprawić, że będziemy odczuwać je w większym lub mniejszym stopniu. Według moich wierzeń, każdy dobry uczynek zostanie nagrodzony szczęściem w różnej postaci. ,,Dzieląc się" naszym szczęściem możemy nawet w najmniejszym czynie, takim jak skromny uśmiech czy pomoc rodzeństwu. ,,Mnoży" się gdyż odczuwamy jeszcze większą radość z pomocy, z okazywanej wdzięczności ludzi, która ociepla nasze serce i dodaje nam ,,zastrzyku'' szczęścia<.

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej