AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

TEATR ATENEUM - "CESARZ". WYCIECZKA DO WARSZAWY. INAUGURACJA ROKU FUNDACYJNEGO.AKADEMIA ŁUCZNICA. NABÓR DO FUNDACJI. POŻEGNANIE MATURZYSTÓW.

Ekologia integracyjna – wykład

11 października  spotkaliśmy się na wykładzie p. Ewy Krawieckiej, który miał za zadanie pomóc nam w interpretacji spektaklu "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego. Rozmawialiśmy o roli ekologii integralnej. Polega ona na życiu w zgodzie z naturą oraz drugą osobą. Rzeczy, które dzieją się w świecie otaczającym człowieka odbijają się na jego wnętrzu. Zmiany może zapoczątkować każdy z nas, starając się żyć w zgodzie z przykazaniami Bożymi oraz  ze sobą,  nie przeszkadzając przy tym innym. Proste czynności mogą pomóc naszej Planecie np.  na piątkowym spotkaniu dostaliśmy przekąski zapakowane w papier zamiast folii – wspomina  Aleksandra.  Ocieplenie klimatu, kwaśne deszcze, znaczna ilość odpadów to tylko jedne z nielicznych problemów, z którymi przyszło NAM dziś walczyć i jeśli nie zastosujemy się do zaleceń Świętej Hildegardy oraz Świętego Franciszka i reszty ekologów podpiszemy wyrok sami na siebie i na nasz dom – dodaje  Rafał.

Cesarz R. Kapuścińskiego  - przykład niezdrowych relacji 

12 października wizyta w teatrze Ateneum przyniosła refleksje jak łatwo jest zniszczyć  relacje międzyludzkie. Opowieść  o cesarskiej władzy  jest przestrogą – jak łatwo można stać się tyranem  w przekonaniu o swej wyższości, a nawet dobroci. Zaintrygowała mnie była obsada ról - komentuje Bartosz - perfekcyjnie dobrana do historii opowiadanej, gra świateł i muzyka np.  na pokazanie, jak władca manipuluje ludźmi. Sceny, kiedy wszyscy aktorzy mówią naraz, momenty ciszy, i prześmiewcze wyliczanie "rzeczy  imienia..."   I na sam koniec morał...

OŚMIECENI - WYSTAWA KU PRZESTRODZE

27 września, na rozpoczęcie naszego fundacyjnego, ekologicznego roku  pojechaliśmy do  Centrum Nauki Kopernik. Wystawa  "Ośmieceni - historie z wysypiska cywilizacji"  nie  prezentowała dzieł sztuki, lecz odpady i śmieci. To przestroga dla każdego z nas, jak można beztrosko i bezmyślnie zniszczyć środowisko. A wystarczyłoby choćby  każdego dnia pomyśleć i  odpowiedzialnie "konsumować`':  używać mniej zasobów, pamiętać o segregacji i nie marnotrawić dóbr.

AKADEMIA ŁUCZNICA

Od 16 do 24 sierpnia Fundacja gościła w Akademii Łucznica. To czas na rozwijanie swych talentów: warsztaty z gliny, szkła, makramowej biżuterii, ekologicznego nadruku na koszulkach, wspólne śpiewanie i muzykowanie, wyrób instrumentów z rdestu a do tego warsztaty myślenia projektowego (oczywiście ekologicznego) i psychologiczne wszystkich wprawiły w dobry nastrój i przygotowały do tematyki nadchodzącego roku - ekologii zintegrowanej.

INAUGURACJA ROKU FUNDACYJNEGO

13 września podczas inauguracji  21 roku  Fundacji młodzież  sama przygotowała wystąpienia - o minionym roku poświęconym "dotykaniu wszechświata", o artystycznych warsztatach podczas wakacyjnego obozu w Łucznicy oraz o pomysłach na temat tegoroczny:  "ekologia". Człowiek to mikrokosmos, sam tworzy też ekosystem, a przede wszystkim system relacji z sobą, innymi ludźmi oraz najbliższym otoczeniem. Projekt stypendystów "Pociąg do ekologii" jest początkiem do wspólnych działań na rzecz budowania przemyślanych sposobów poprawiania właśnie takiego eko- sytemu tu i teraz. Założyciele Fundacji, przyjmując nowych stypendystów, zwrócili uwagę na odpowiedzialność, jaką każdy z nas ponosi za codzienne działania, których skutki będą odczuwalne dla przyszłych pokoleń.

WARSZTATY BIBLIODRAMY: KRYZYS MOŻE BYĆ POCZĄTKIEM!

Warsztaty z ks. Tomaszem Knopem - psychoterapeutą i bibliodramistą, które odbyły się  dnia 7 i 8 czerwca były bardzo ciekawe i wzruszające. Mówiliśmy o bliskich nam, młodym, problemach. Tematem przewodnim jednak był kryzys.To, co najbardziej zapadło mi w pamięć to chyba sposób radzenia sobie z naszą małą katastrofą. Należy bowiem "wycisnąć" z siebie całą złość i agresję w bezpieczny sposób, tj. kopanie piłki na boisku czy rzucanie kawałkiem materiału związanym w supeł.

Podczas zajęć również naszła mnie refleksja na temat - jak pomagać innym w kryzysie.

Więcej czytaj w zakładce KRONIKA

 

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej