AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

PRELEKCJA p. EDYTY WILCZYŃSKIEJ. WIGILIA w FUNDACJI AMF NASZA DROGA

  "OIKOS"  PO GRECKU ZNACZY DOMOSTWO
Ekologia w dosłownym znaczeniu to nauka o rodzinnym pokoju, domu, środowisku.  17 stycznia  stypendyści  byli uczestnikami prelekcji  p. Edyty Wilczyńskiej  - koordynatora ds. Ochrony Środowiska w Forte S.A. Okazało się, że przedsiębiorstwo bardzo dba o proekologiczne działania poprzez odpowiedzialny system produkcji m.in. minimalizujący ilość odpadów, przyjazne dla środowiska technologie oraz szkolenia pracowników  na rzecz ochrony środowiska. Zuzanna skomentowała spotkanie: "Mieliśmy okazję do poznanie problemu dotyczącego ochrony "od kuchni'' środowiska. Wszyscy - w tym Fundacja, Forte,  jesteśmy przecież jego częścią. Pani Edyta przedstawiła nam wymagania, które Forte spełnia wobec norm prawnych i tym samym uświadomiła nam, jak ważna to kwestia". Ekologiczna wrażliwość to przecież  nie tylko przestrzeganie zasad prawnych, ale  ciągłe, perspektywiczne  działania każdego z nas na rzecz wspólnego domu.

PRAWDZIWA ISTOTA ŚWIĄT
 21 grudnia stypendyści w  swoim przedstawieniu opowiedzieli  o prawdziwej istocie świąt - relacjonuje Julka. Najważniejszy jest czas spędzony z rodziną i radość dawania, a nie  prezenty. Skłaniająca do refleksji nad sensem życia bajka Olgi  Tokarczuk w interpretacji Pani Anny Formanowicz wprowadziła nas w  atmosferę Bożego Narodzenia, a także nakłoniła  do spojrzenia w głąb własnej duszy.  Czas spotkania spędziliśmy wspólnie z założycielami i przyjaciółmi Fundacji oraz z absolwentami, zapominając o rzeczach dzielących nas a skupiając się na tym co nas łączy - a łączy nas, jak się okazuje, naprawdę wiele. Czuliśmy się jak rodzina, która nikogo nie wyklucza i ciepło przyjmuje każdego gościa, dlatego też z ogromną trudnością przyszło nam się rozstać tego dnia.

MIKOŁAJKOWE WZRUSZENIA
Mikołajkowe spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy było dla mnie niezwykłym doświadczeniem - wspomina Weronika.  Nie obeszło się bez wzruszeń i kilku łez. Były to oczywiście łzy szczęścia...  Dzień ten był okazją do czynienia dobra, które jest w nas, stypendystach. Była to tylko pewna namiastka tego, ile dobrego możemy zrobić wokół nas.  Żyjemy w erze smartfonów, chęci zaistnienia w sieci, bycia popularnym.  Człowiek zamyka się w sobie.  Patrząc na problemy i to, jak sobie z nimi radzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy jestem przepełniona szczęściem. Spotkanie wskazało mi jak w prosty sposób można uszczęśliwić drugiego człowieka.

Kawiarenka dobrych pomysłów

Pociąg do ekologii właśnie wjechał na stację początkową - Fundacja AMF Nasza Droga!
15 listopada sala Infocentrum zamieniła się w "Eko kawierenkę idei". Stypendyści zasiedli przy stolikach z Gośćmi reprezentujących "stacje", do których pociąg przyjedzie, by  poznać się lepiej.  Podczas  wspólnej dyskusji wypracowano dużo pomysłów na  proste, realne sposoby ekologicznych praktyk do zastosowania "tu i teraz". Dziewięć zespołów: Przedszkole Żółty Słonik, szkoła  w Jelonkach, Szkoła w Komorowie, Szkoła nr 4 z  Ostrowi, LO z Ostrowi, zespół Szkół nr 2 (Ekonomik), Uniwersytet Trzeciego Wieku, Forte S.A. oraz Środowiskowy Dom Samopomocy obejmuje najbliższy "ekosystem"; miejsca, w których żyjemy, uczymy się, pracujemy oraz wszystkie pokolenia. Ekologia integracyjna to  działanie - nawet jeśli są to na pozór rzeczy drobne i codzienne, ważne jest, by stały się motywacja i zachętą do ich wdrażania zawsze, każdego dnia (jako dobry nawyk), a nie tylko jako jednorazowa akcja. Dotyczą zdrowszych relacji
w rodzinie, szkole, pracy (co dobrego mogę zrobić dla siebie, dla innych), większej wrażliwości na relacje z przyrodą (co mogę zrobić, by było czyściej, zdrowiej na moim podwórku, ulicy,miejscu nauki i pracy).
 

Ekologia integracyjna – wykład

11 października  spotkaliśmy się na wykładzie p. Ewy Krawieckiej, który miał za zadanie pomóc nam w interpretacji spektaklu "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego. Rozmawialiśmy o roli ekologii integralnej. Polega ona na życiu w zgodzie z naturą oraz drugą osobą. Rzeczy, które dzieją się w świecie otaczającym człowieka odbijają się na jego wnętrzu. Zmiany może zapoczątkować każdy z nas, starając się żyć w zgodzie z przykazaniami Bożymi oraz  ze sobą,  nie przeszkadzając przy tym innym. Proste czynności mogą pomóc naszej Planecie np.  na piątkowym spotkaniu dostaliśmy przekąski zapakowane w papier zamiast folii – wspomina  Aleksandra.  Ocieplenie klimatu, kwaśne deszcze, znaczna ilość odpadów to tylko jedne z nielicznych problemów, z którymi przyszło NAM dziś walczyć i jeśli nie zastosujemy się do zaleceń Świętej Hildegardy oraz Świętego Franciszka i reszty ekologów podpiszemy wyrok sami na siebie i na nasz dom – dodaje  Rafał.

Cesarz R. Kapuścińskiego  - przykład niezdrowych relacji 

12 października wizyta w teatrze Ateneum przyniosła refleksje jak łatwo jest zniszczyć  relacje międzyludzkie. Opowieść  o cesarskiej władzy  jest przestrogą – jak łatwo można stać się tyranem  w przekonaniu o swej wyższości, a nawet dobroci. Zaintrygowała mnie była obsada ról - komentuje Bartosz - perfekcyjnie dobrana do historii opowiadanej, gra świateł i muzyka np.  na pokazanie, jak władca manipuluje ludźmi. Sceny, kiedy wszyscy aktorzy mówią naraz, momenty ciszy, i prześmiewcze wyliczanie "rzeczy  imienia..."   I na sam koniec morał...

Więcej czytaj w zakładce KRONIKA

 

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej