AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2018-2019
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

INAUGURACJA ROKU FUNDACYJNEGO.AKADEMIA ŁUCZNICA. NABÓR DO FUNDACJI. POŻEGNANIE MATURZYSTÓW.

WARSZTATY W ŁUCZNICY

Od 16 do 24 sierpnia Fundacja gościła w Akademii Łucznica. To czas na rozwijanie swych talentów: warsztaty z gliny, szkła, makramowej biżuterii, ekologicznego nadruku na koszulkach, wspólne śpiewanie i muzykowanie, wyrób instrumentów z rdestu a do tego warsztaty myślenia projektowego (oczywiście ekologicznego) i psychologiczne wszystkich wprawiły w dobry nastrój i przygotowały do tematyki nadchodzącego roku - ekologii zintegrowanej.

NABÓR DO FUNDACJI

26 czerwca Komisja rekrutacyjna złożona z p. doktor Anny Formanowicz i pań opiekunek miała niełatwe zadanie.   Z grupy ponad 30 kandydatów, którzy okazali się bardzo interesującymi osobami, dokonano wyboru. Pozostałych jak zawsze zaproszono do korzystania z comiesięcznych wykładów i spotkań. Tematyką kolejnego roku będzie szeroko rozumiana ekologia.

DO WIDZENIA PRZYJACIELE

14 czerwca po wykładzie  prof. Ewy Krawieckiej o sposobie przeprowadzania zmian w swoim myśleniu i działaniu, których inspiracją może być  Mikołaj Kopernik, nadszedł czas pożegnania Maturzystów. Absolwenci podzielili  się swoimi wspomnieniami o trzech latach fundacyjnej wspólnej drogi. Ciepłe słowa, zdjęcia, filmy, piosenka specjalnie ułożona na tę okazję, uczucie wdzięczności, pożegnanie od Założycieli Fundacji pp Anny i Macieja Formanowiczów i młodszych stypendystów... Popłynęła niejedna łezka, ale słowa "Do widzenia Przyjaciele!" to zapowiedź, że przecież nadal będziemy fundacyjną Rodziną.

Czytaj więcej w KRONIKA

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej