AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2018-2019
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

ŻYCZENIA WIELKANOCNE. WYKŁAD PROF. TOMASZA ŁUCZAKA. KOSMICZNA KOBIETA NA KRYZYS. ZIMOWISKO W HODYSZEWIE. NARTY. PIĘKNO W FIZYCE - WYKŁAD PROF. MEISSNERA .WIGILIA FUNDACYJNA.

 

O MATEMATYCE FIZYCE A NAWET TROCHE O FILOZOFII

5 kwietnia w Fundacji gościł wybitny matematyk i fizyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – specjalista od matematyki dyskretnej, metod algebraicznych w fizyce, biologii. Jego wykład „O matematyce, fizyce a nawet filozofii” zmienił słuchaczom paradygmat myślenia o wiedzy, nauce i prawach wszechświata. Okazuje się, że nauki ścisłe i język matematyki, logiki, reguł fizyki opisujący prawa, twierdzenia oraz hipotezy tak naprawdę wywodzą się z filozofii. Humanistyka i nauki ścisłe wspólnie tworzą harmonijny obraz tajemnic kosmosu.

 

KOSMICZNA KOBIETA NA KRYZYS

8 marca w Dzień Kobiet spotkanie rozpoczęło się od dwóch miłych wydarzeń: stypendyści pamiętali  o wszystkich stypendystkach i opiekunkach wręczając kwiaty i słodkości, a stypendystki nie zapomniały o fundacyjnych mężczyznach i przygotowały  upominki.

Prof. Ewa Krawiecka opowiedziała o kobiecie, którą można nazwać "kosmiczną", choć żyła  na przełomie XI i XII wieku. Jej talenty (wizjonerka,  reformatorka Kościoła, odnowicielka życia monastycznego; autorka prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa; poetka, kompozytorka, kaznodziejka) i mądre podejście do problemów ludzi borykających się z różnymi kryzysami zasługują na podziw.  Panuje nawet moda na zdrowy styl życia według św. Hildegardy z Bingen, która człowieka porównywała do kosmicznej harmonii. Jej proste zasady są remedium dla chorego "na ciele i duszy" człowieka. Jeśli chcesz odzyskać spokój powtarzaj i działaj za św.  Hildegardą:

Czytaj więcej w KRONIKA

ZIMOWISKO W HODYSZEWIE

Podczas wyjazdu do Hodyszewa w dniach 4 - 8 lutego młodzież wspaniale się bawiła, wypoczywała i uczestniczyła w szeregu zajęć o tolerancji w praktyce czyli codziennym życiu, umiejętności przyjmowania porażek, które mogą być początkiem czegoś pozytywnego oraz budowaniu dobrych, trwałych relacji. Były zajęcia z emisji głosu i dobre rady udzielane przez absolwentów Fundacji o wyborze kierunku studiów i sile kreatywności, a jak przystało na czas karnawału podstawy nauki tanga oraz pogodna noc pełna gier i konkursów przygotowanych przez wychowawców - absolwentów.

Czytaj więcej w KRONIKA

PIĘKNO W FIZYCE I NIE TYLKO  - spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem

7 stycznia mieliśmy przyjemność wysłuchać kolejnego wykładu p. profesora Krzysztofa Meissnera, który tym razem ukazał nam piękno m.in. w prawach a nawet wzorach fizycznych oraz pokazał wspaniale zdjęcia harmonii doskonałości  galaktyk i gwiazd.

Czytaj więcej w KRONIKA

NARCIARSKI ZMAGANIA

Narciarskie zmagania to tradycja początku stycznia. Na obóz wyjechali stypendyści z I roku. Zajęcia sportowe, dyskusje, wykłady oraz konieczność bycia zorganizowanym i samodzielnym doskonalą zarówno umysł jak i ciało.

Czytaj więcej w KRONIKA

NASZA WIGILIA

22 grudnia  - dzień radości i refleksji zarazem, bo rodzina fundacyjna jest razem! Przedstawienie przygotowane przez stypendystów jak zawsze pobudzało do głębszych refleksji nad istotą świąt. Wspomnienia absolwentów zmotywowały pozytywnie niejednego stypendystę. Piękne chwile to życzenia składane przez Założycieli Fundacji a później szczere uściski i wiele dobrych słów przy dzieleniu się opłatkiem.

Czytaj więcej w KRONIKA

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej