AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2018-2019
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

NABÓR DO FUNDACJI. POŻEGNANIE MATURZYSTÓW. WARSZTATY BIBLIODRAMY. KOSMICZNY TORUŃ.

NABÓR DO FUNDACJI

26 czerwca Komisja rekrutacyjna złożona z p. doktor Anny Formanowicz i pań opiekunek miała niełatwe zadanie.   Z grupy ponad 30 kandydatów, którzy okazali się bardzo interesującymi osobami, dokonano wyboru. Pozostałych jak zawsze zaproszono do korzystania z comiesięcznych wykładów i spotkań. Tematyką kolejnego roku będzie szeroko rozumiana ekologia.

DO WIDZENIA PRZYJACIELE

14 czerwca po wykładzie  prof. Ewy Krawieckiej o sposobie przeprowadzania zmian w swoim myśleniu i działaniu, których inspiracją może być  Mikołaj Kopernik, nadszedł czas pożegnania Maturzystów. Absolwenci podzielili  się swoimi wspomnieniami o trzech latach fundacyjnej wspólnej drogi. Ciepłe słowa, zdjęcia, filmy, piosenka specjalnie ułożona na tę okazję, uczucie wdzięczności, pożegnanie od Założycieli Fundacji pp Anny i Macieja Formanowiczów i młodszych stypendystów... Popłynęła niejedna łezka, ale słowa "Do widzenia Przyjaciele!" to zapowiedź, że przecież nadal będziemy fundacyjną Rodziną.

WARSZTATY BIBLIODRAMY: KRYZYS MOŻE BYĆ POCZĄTKIEM!

Warsztaty z ks. Tomaszem Knopem - psychoterapeutą i bibliodramistą, które odbyły się  dnia 7 i 8 czerwca były bardzo ciekawe i wzruszające. Mówiliśmy o bliskich nam, młodym, problemach. Tematem przewodnim jednak był kryzys.

Czytaj więcej w KRONIKA

KOSMICZNY TORUŃ

Wyjazd 25 maja był wyprawą do miasta łączącego piękno historii z nowoczesnością.  Najważniejszym punktem było planetarium w Toruniu. Obejrzeliśmy  seans pt. "MAKROKOSMOS" i gościliśmy w  kapsule Marsa. Zwiedzanie Starego Miasta na chwilę przeniosło nas w czasy  Mikołaja Kopernika a atrakcją artystyczną okazały się warsztaty  w Żywym Muzeum Piernika.

O MATEMATYCE FIZYCE A NAWET TROCHE O FILOZOFII

5 kwietnia w Fundacji gościł wybitny matematyk i fizyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – specjalista od matematyki dyskretnej, metod algebraicznych w fizyce, biologii. Jego wykład „O matematyce, fizyce a nawet filozofii” zmienił słuchaczom paradygmat myślenia o wiedzy, nauce i prawach wszechświata. Okazuje się, że nauki ścisłe i język matematyki, logiki, reguł fizyki opisujący prawa, twierdzenia oraz hipotezy tak naprawdę wywodzą się z filozofii. Humanistyka i nauki ścisłe wspólnie tworzą harmonijny obraz tajemnic kosmosu.

KOSMICZNA KOBIETA NA KRYZYS

8 marca w Dzień Kobiet spotkanie rozpoczęło się od dwóch miłych wydarzeń: stypendyści pamiętali  o wszystkich stypendystkach i opiekunkach wręczając kwiaty i słodkości, a stypendystki nie zapomniały o fundacyjnych mężczyznach i przygotowały  upominki.

Prof. Ewa Krawiecka opowiedziała o kobiecie, którą można nazwać "kosmiczną", choć żyła  na przełomie XI i XII wieku. Jej talenty (wizjonerka,  reformatorka Kościoła, odnowicielka życia monastycznego; autorka prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa; poetka, kompozytorka, kaznodziejka) i mądre podejście do problemów ludzi borykających się z różnymi kryzysami zasługują na podziw.  Panuje nawet moda na zdrowy styl życia według św. Hildegardy z Bingen, która człowieka porównywała do kosmicznej harmonii. Jej proste zasady są remedium dla chorego "na ciele i duszy" człowieka. Jeśli chcesz odzyskać spokój powtarzaj i działaj za św.  Hildegardą:

Czytaj więcej w KRONIKA