AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2018-2019
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

KOSMICZNY TORUŃ. WYKŁAD PROF. TOMASZA ŁUCZAKA. KOSMICZNA KOBIETA NA KRYZYS.

KOSMICZNY TORUŃ

Wyjazd 25 maja był wyprawą do miasta łączącego piękno historii z nowoczesnością.  Najważniejszym punktem było planetarium w Toruniu. Obejrzeliśmy  seans pt. "MAKROKOSMOS" i gościliśmy w  kapsule Marsa. Zwiedzanie Starego Miasta na chwilę przeniosło nas w czasy  Mikołaja Kopernika a atrakcją artystyczną okazały się warsztaty  w Żywym Muzeum Piernika.

O MATEMATYCE FIZYCE A NAWET TROCHE O FILOZOFII

5 kwietnia w Fundacji gościł wybitny matematyk i fizyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – specjalista od matematyki dyskretnej, metod algebraicznych w fizyce, biologii. Jego wykład „O matematyce, fizyce a nawet filozofii” zmienił słuchaczom paradygmat myślenia o wiedzy, nauce i prawach wszechświata. Okazuje się, że nauki ścisłe i język matematyki, logiki, reguł fizyki opisujący prawa, twierdzenia oraz hipotezy tak naprawdę wywodzą się z filozofii. Humanistyka i nauki ścisłe wspólnie tworzą harmonijny obraz tajemnic kosmosu.

KOSMICZNA KOBIETA NA KRYZYS

8 marca w Dzień Kobiet spotkanie rozpoczęło się od dwóch miłych wydarzeń: stypendyści pamiętali  o wszystkich stypendystkach i opiekunkach wręczając kwiaty i słodkości, a stypendystki nie zapomniały o fundacyjnych mężczyznach i przygotowały  upominki.

Prof. Ewa Krawiecka opowiedziała o kobiecie, którą można nazwać "kosmiczną", choć żyła  na przełomie XI i XII wieku. Jej talenty (wizjonerka,  reformatorka Kościoła, odnowicielka życia monastycznego; autorka prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa; poetka, kompozytorka, kaznodziejka) i mądre podejście do problemów ludzi borykających się z różnymi kryzysami zasługują na podziw.  Panuje nawet moda na zdrowy styl życia według św. Hildegardy z Bingen, która człowieka porównywała do kosmicznej harmonii. Jej proste zasady są remedium dla chorego "na ciele i duszy" człowieka. Jeśli chcesz odzyskać spokój powtarzaj i działaj za św.  Hildegardą:

Czytaj więcej w KRONIKA