AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2019 grudzień

 

MIKOŁAJKOWE WZRUSZENIA
Mikołajkowe spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy było dla mnie niezwykłym doświadczeniem - wspomina Weronika.  Nie obeszło się bez wzruszeń i kilku łez. Były to oczywiście łzy szczęścia...  Dzień ten był okazją do czynienia dobra, które jest w nas, stypendystach. Była to tylko pewna namiastka tego, ile dobrego możemy zrobić wokół nas.  Żyjemy w erze smartfonów, chęci zaistnienia w sieci, bycia popularnym.  Człowiek zamyka się w sobie.  Patrząc na problemy i to, jak sobie z nimi radzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy jestem przepełniona szczęściem. Spotkanie wskazało mi jak w prosty sposób można uszczęśliwić drugiego człowieka.

JAK PRACOWAĆ PRZY PROJEKTACH

13 grudnia p. prof. Ewa Krawiecka przybliżyła stypendystom zasady prawidłowej organizacji projektów, która jest niezbędna do osiągnięcia wyczekiwanego efektu. Małgosia zapamiętała, że , "każdy  projekt - tak jak nasz tegoroczny >pociąg do ekologii< rozpoczyna się od pomysłu. Potem zaczynamy ustalać zadania i kolejne etapy realizacji. Należy też określić jaką część naszego budżetu będziemy musieli poświęcić na wykonanie projektu oraz znaleźć współpracowników. Kiedy już wiemy od czego zacząć, każdy powinien otrzymać swoje zadania wraz z podanym terminem na ich wykonanie. Ważnym punktem organizacji jest kontrola nad projektem, która zapobiegnie pojawieniu się błędów na etapie realizacji oraz ocena wyników. Każdy projekt, niezależnie od trudności jego wykonania, jest efektem pracy zespołowej. Czymś, z czego możemy być dumni, bo jesteśmy jego częścią i braliśmy udział w jego tworzeniu".

PRAWDZIWA ISTOTA ŚWIĄT
 21 grudnia stypendyści w  swoim przedstawieniu opowiedzieli  o prawdziwej istocie świąt - relacjonuje Julka. Najważniejszy jest czas spędzony z rodziną i radość dawania, a nie  prezenty. Skłaniająca do refleksji nad sensem życia bajka Olgi  Tokarczuk w interpretacji Pani Anny Formanowicz wprowadziła nas w  atmosferę Bożego Narodzenia, a także nakłoniła  do spojrzenia w głąb własnej duszy.  Czas spotkania spędziliśmy wspólnie z założycielami i przyjaciółmi Fundacji oraz z absolwentami, zapominając o rzeczach dzielących nas a skupiając się na tym co nas łączy - a łączy nas, jak się okazuje, naprawdę wiele. Czuliśmy się jak rodzina, która nikogo nie wyklucza i ciepło przyjmuje każdego gościa, dlatego też z ogromną trudnością przyszło nam się rozstać tego dnia.

Ekologia ducha i ciała czyli wyjazd na narty

  Jak zwykle grupa stypendystów w dniach 26.12 - 2.01  uczestniczyła w wyjeździe narciarsko-rekolekcyjnym współorganizowanym przez ks. prof. Włodzimierza Gałązkę.  Małgosia zapamiętała szczególnie "zajęcia rekolekcyjne  oraz sportowe na stoku narciarskim, warsztaty taneczne, pisania ikon i gry na bębnach.  Poznaliśmy wspaniałych ludzi, z którymi będziemy jeszcze długo będziemy utrzymywać kontakt oraz doświadczyliśmy oczyszczenia duchowego.  My - stypendyści, jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w tym wyjeździe".