AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2015 luty

SPOTKANIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ

Nasze comiesięczne spotkanie fundacyjne odbyło się w piątek, 6 lutego 2015 roku. Gościem był wówczas pan Ryszard Ejchelkraut, zasłużony dokumentalista dziejów regionu Ostrowi Mazowieckiej. Jest to człowiek niezwykły, który pomimo doświadczenia cierpień wojny opowiada o historii naszego miasta i swoich przeżyciach nie bez uśmiechu na twarzy.

          Pan Ejchelkraut swój wykład rozpoczął od pierwszej wzmianki o Ostrowi. Wyjaśnił nam, jak dużą rolę w rozwoju miasta odegrał książę Bolesław IV Warszawski, który nadał mu w 1434 roku prawa miejskie.  Mówił o drodze, którą przebyło, aby przybrać dzisiejszy kształt.

Najwięcej czasu poświęcił osobistym refleksjom  z II wojny światowej. Ostrów Mazowiecka została zajęta przez Niemców 8 września 1939 roku, a wyzwolona 28 sierpnia 1944. Miasto było świadkiem  zawieruchy wojennej, tułaczki ludności, wygnania Żydów, podpalenia tras łączących Ostrów z większymi ośrodkami.  Dokumentalista opowiedział nam również o wielu zabawnych sytuacjach, jakie mu się przytrafiły podczas  przymusowych prac w Niemczech. Jego barwny język i styl, błyskotliwe poczucie humoru i prawdziwe oddanie swojej pasji sprawiło, że czas poświęcony na wystąpienie minął bardzo szybko.  

 Ryszard Ejchelkraut to jedna z osób, które poprzez swoją pracę wzbogacają ludzi o wiedzę, także tę nieznaną szerszej społeczności. Jego postawa, silna osobowość i umiejętność radzenia sobie w życiu( wspomniał bowiem, że jako czterolatek stracił matkę, zaś ojciec zginął w obozie koncentracyjnym) sprawia, że nie tylko działalność, jaką się zajmuje, jest godna podziwu, lecz również charakter obfituje w cechy, których wykształcenie w sobie ułatwia życie.  P. doktor Anna Formanowicz i stypendyści wręczyli Gościowi symboliczny kłos zboża jako wyraz wdzięczności za sianie ziarna pracy społecznikowskiej.

                                                                                                                                       Patrycja Zadroga