AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2015 grudzień

 

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

(…)

Żeby sobie przebaczać” .

Słowa ks. Jana Twardowskiego stały się swoistą myślą przewodnią wigilijnego przedstawienia Stypendystów. Na scenie pojawiła się skonfliktowana z ojcem, zgorzkniała Kasjerka. Cała historia tak naprawdę mogła przydarzyć się każdemu z nas. Dziś, w XXI w., łatwo się zagubić i zapomnieć o prawdziwej istocie Świąt. Ludzie skupiają się na sprzątaniu i zakupach; nie myślą już o nowonarodzonym Jezusie, przynoszącym radość i pokój. Nasze przedstawienie miało skłonić do refleksji i pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, które w swoim wierszu postawił ks. Twardowski: „Dlaczego jest Boże Narodzenie?”. Dodatkową pomocą były cytaty św. Teresy z Avila napisane na aniołkach. Dostali je nasi goście.

Zgromadziliśmy się przy wspólnym stole: pracownicy Fundacji i przyjaciele, obecni Stypendyści, studenci, absolwenci. Na samym początku p. Anna Formanowicz opowiedziała o Dziesięciu Filarach Fundacji, które przedstawiliśmy na inauguracji roku stypendialnego. Dzięki temu Stypendyści, którzy nie mogli być z nami we wrześniu, dowiedzieli się o nich.

Po przedstawieniu wręczyliśmy państwu Formanowiczom prezent. Była to książka zatytułowana „Światło, które łączy niebo i ziemię”. Zgromadziliśmy w niej zdjęcia przedstawiające światło łączące niebo i ziemię w przyrodzie, w architekturze, w przestrzeni miasta oraz w człowieku.

Podzieliliśmy się opłatkiem, a nasi starsi koledzy opowiedzieli nam o tym, co się u nich dzieje; wspominali czasy, kiedy to oni występowali w wigilijnych przedstawieniach i uczęszczali na comiesięczne spotkania. Dali nam – młodszym – wiele ciekawych wskazówek, które pomogą nam na naszej dalszej drodze.

I św. Mikołaj o nas pamiętał! Pod choinką znaleźliśmy prezenty – jeden z Filarów Fundacji „My” w formie plakatu oraz książkę „Święci codziennego użytku” Szymona Hołowni.

Wigilia zawsze jest czasem dobrym do zadumy, pełnym wzruszeń. W rodzinnym gronie i ciepłej atmosferze świętowaliśmy narodziny Jezusa Chrystusa, ale i oddaliśmy się miłym wspomnieniom.

 

Magdalena Kośnik

 

MIKOŁAJKI W SRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY

Dnia 7 grudnia Stypendyści naszej Fundacji jak co roku z wielką radością zaangażowali się w pakowanie paczek dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co więcej, dzień później, czyli 8 grudnia, Stypendyści wzięli udział w uroczystości mikołajkowej. Po raz kolejny mogliśmy cieszyć się razem z podopiecznymi tego niezwykłego miejsca. Część Stypendystów,
a raczej Stypendystek, przebrała się za śnieżynki. Oczywiście nie zabrakło także głównego i tak wyczekiwanego gościa, a mianowicie św. Mikołaja! Podopieczni domu przygotowali dla swoich gości piękne przedstawienie muzyczne. W między czasie można było podziwiać wyświetlane slajdy. Dzięki nim goście mogli zorientować się, jakie wydarzenia miały miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy. w 2015 roku. Po przedstawieniu nadszedł czas na prezenty. Na każdego czekał upominek. Wszyscy świetnie się bawili. Po Mikołajkach czekał na nas słodki poczęstunek. Te wspaniałe chwile na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Patrycja Skłodowska

SPOTKANIE Z „NASZYM” CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM

 

W dniu 4 grudnia  Gościem była nasza fundacyjna koleżanka – Paulina Godlewska, studentka IV roku  mediacji i dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Spotkanie  odbyło się w formie wywiadu, a w rolę zadającej pytania wcieliła się p. Ewa Krawiecka. Na początku Paulina  opowiedziała nam o swoich wspomnieniach związanych z fundacją;  następnie otrzymaliśmy ciekawe porady: jak stać się dobrym liderem oraz czym kierować się przy wyborze studiów. Pasją Pauliny jest dziennikarstwo i praca z dużym zespołem ludzi, stad zaangażowała się w medialną pomoc przy Światowych Dniach Młodzieży. Każdy z nas mógł zadać pytanie, na które nasza koleżanka z chęcią odpowiedziała. Miłym akcentem dnia było złożenie życzeń imieninowych dla Solenizantek: Pani Basi Bilwin  i Pani Basi  Porowskiej. Druga część spotkania przebiegła bardzo pracowicie. Wspólnie w grupach pracowaliśmy nad naszym przedstawieniem wigilijnym, które będzie można zobaczyć już wkrótce.

Ewa Jagielska, Aleksandra Jagiełło