AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2014 listopad

Spotkanie ze sztuką najnowszą

W dniu 8 listopada wspólnie z Fundacją wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Początkowo ciężko było dostrzec entuzjazm na twarzach Stypendystów, czego bezpośrednim powodem była ponura, deszczowa pogoda. Jednak, jak to bywa w naszej fundacyjnej rodzinie, już po chwili nawiązały się rozmowy i podróż minęła bardzo szybko. Bezproblemowo dotarliśmy do Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta", gdzie już u wejścia oczekiwała na nas uśmiechnięta pani przewodnik.

Chwilę później znaleźliśmy się w pierwszej sali. Na licznie usytuowanych ekranach mogliśmy obserwować dzieła wykonane przez Zbigniewa Warpechowskiego, jednego z pierwszych twórców sztuki performance na świecie. Jednak nim przeszliśmy do zgłębiania tajników jego twórczości, przybliżyliśmy sobie powierzchownie życiorys artysty. Rzeczą ciekawą było to, że nie była to forma biernego zwiedzania. W jego trakcie otrzymaliśmy trzy  zadania od pani przewodnik. Pierwsze polegało na zdefiniowaniu pojęcia performance oraz wskazaniu na powiązane z nim elementy, na podstawie obejrzanego fragmentu, który wskazała nam lektorka. Po zaprezentowaniu własnych pomysłów przeszliśmy do  sali, w której wystawione było słynne „talerzowanie". Obrazowało ono dążenie do uchwycenia realności poezji. W międzyczasie, mieliśmy za zadanie opisać talerz, w taki sposób, aby nie używać najbardziej związanych z nim wyrażeń. W kolejnym pomieszczeniu ujrzeliśmy „Mandalę", czyli miejsce kumulacji myśli artysty.

Następnie przeszliśmy na wystawę Konrada Smoleńskiego. Wzięliśmy udział w pokazie dźwiękowym dzwonów, który wywołał nadzwyczajne uczucia. Kolejnym elementem był udział w performance Ewy Zarzyckiej i Janusza Bałdygi. Na koniec odbyło się spotkanie z twórcą Warpechowskim, podczas którego usłyszeliśmy wiele ciekawych myśli artysty. Spotkanie ze sztuką było dla nas ogromnym wyzwaniem, jak również rodzajem odskoczni od rzeczywistości.

Joanna Żochowska