AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Rok 2013 - lipiec

       

Podczas wyprawy w dniach 20 – 29 lipca do Włoch śladami świętego Franciszka z Asyżu i Leonarda da Vinci jej uczestnicy dotarli do początków wiary, kultury, sztuki, wynalazków i odkryć.  Podziwiano skarby artyzmu w Muzeach Watykańskich, Galerii Ufizzi, Bibliotece Ambrozjańskiej, bogactwo potęgi starożytnego Rzymu i siłę źródła, bijącego z katakumb gdzie rodziło się chrześcijaństwo, melodię ciszy w pustelniach franciszkańskich (Greccio, Eremo dei Carceri, San Damiano, La Verna) oraz urzekający rytm piękna katedr Florencji i Mediolanu. Wrażenie zrobiło miejsce urodzin Leonarda da Vinci i muzeum jego machin. Pobyt odsłonił nie tylko urok zabytków i przyrody lecz przede wszystkim niezwykły potencjał serca i rozumu człowieka.

" Śladadami świętego Franciszka z Asyżu i Leonarda da Vinci, czyli Fides et Ratio "

           Z otwartym sercem i rozumem każdy z członków Fundacji AMF Nasza Droga wyruszył w dniach 20-29 lipca na pielgrzymkę do Włoch. Pierwszego dnia przybyliśmy do stolicy- Rzymu. Od razu zostaliśmy przytłoczeni pięknem każdego centymetra rzymskiej ziemi. Zobaczyliśmy podczas pobytu w Rzymie dwie z czterech największych jego świątyń sakralnych- katedrę Jana na Lateranie i bazylikę świętego Piotra w Watykanie. Duże wrażenie zrobiła na nas także antyczna arena krwawych walk - Koloseum.  

         Pragnęliśmy zobaczyć i dowiedzieć się jak najwięcej, więc kolejnym naszym przystankiem był Asyż. Tam mogliśmy zgłębić naszą wiarę i dowiedzieć się jeszcze więcej o świętym Franciszku (1182-1226). Jak twierdził Roman Brandstaetter ' kto raz był w Asyżu, ten zawsze będzie chciał do niego wrócić i na zawsze będzie miał go w swoim sercu" .  

        Po pobycie w Asyżu naszym celem stały się Florencja, Vinci i Mediolan. W tych oto właśnie miastach mogliśmy podziwiać dzieła Michała Anioła, Filippo Brunelleschiego i przede wszystkim Leonarda da Vinci (1452-1519) - jego maszyny latające, wojenne, użytkowe i jego dzieła malarskie m. in. "Ostatnią Wieczerzę".

       Na pielgrzymce do Włoch zgłębiliśmy naszą wiarę i zdobyliśmy użyteczną wiedzę. Mamy nadzieję, że będziemy mogli ją wielokrotnie wykorzystać. Każdy z nas wrócił do domu usatysfakcjonowany       

                                                                                                       Dariusz Goliński

W dniach od 13 do 27 lipca najmłodsi stypendyści(podczas naboru z okazji piętnastolecia Fundacji wybrano piętnaścioro utalentowanych młodych ludzi) wzięli udział w spływie kajakowym na wodnym szlaku  Ełk – Struga – Biebrza.

Obóz miał formę sportowo – kulturalnego wyjazdu oraz rekolekcji.  Było mnóstwo atrakcji: budowanie własnej sprawności i kondycji z oficerami z BOR-u, zajęcia śpiewu, kurs tańca orz pisanie ikon. Szczególną atrakcją były spotkania z gośćmi specjalnymi. Z  Jackiem Cyganem młodzież  ułożyła tekst obozowej piosenki, zaś muzykę do niej skomponował Jacek Stokłosa. Wielkim wyzwaniem było wzięcie udziału w obozowym konkursie „Mam talent”. W jury zasiadła m.in. Małgorzata Foremniak. Wizyta Michela Morana była smakowitym akcentem na koniec spływu.

Co dwa dni przepływaliśmy kilkanaście kilometrów zmieniając miejsce naszego pobytu. Obóz miał formę sportowo – kulturalnego wyjazdu oraz rekolekcji.  Stad nasz codzienny plan obejmował ciekawe spotkania z siostrami Salezjankami.  Ponadto czekało na nas wiele atrakcji: budowanie własnej sprawności i kondycji z oficerami z BOR-u, zajęcia śpiewu, kurs tańca orz pisanie ikon. Szczególną atrakcją były spotkania z gośćmi specjalnymi. Pierwszym z nich był Jacek Cygan, z którym wspólnie ułożyliśmy tekst naszej obozowej piosenki. Muzykę do niej skomponował Jacek Stokłosa. Wielkim wyzwaniem było wzięcie udziału w obozowym konkursie „Mam talent”. W jury zasiadła m.in. Małgorzata Foremniak. Wizyta Michela Morana była bardzo smakowitym akcentem na koniec spływu, dzięki niemu poznaliśmy tajniki kuchni włoskiej. Dwa tygodnie spędzone na spływie były dla nas dużym wyzwaniem i przeżyciem, jednak wspominamy je jako najlepiej spędzony czas wakacyjny.

Magdalena Kośnik, Patrycja Skłodowska, Karolina Piórkowska

Nabór do nowego roku stypendialnego w Fundacji odbył się w dniu 5 lipca.

Zgłosiło się ponad czterdziestu wspaniałych, utalentowanych  kandydatów. Po całym  dniu prezentacji, rozmów kwalifikacyjnych  dokonano trudnego wyboru - na piętnastolecie Fundacji wybrano piętnastu stypendystów. Nowi stypendyści pojadą na spływ kajakowy oraz artystyczny obóz. Jednocześnie wszyscy uczestnicy naboru zostali bez wyjątku zaproszeni do udziału w programie, który jest otwarty dla każdego, kto chce poszerzyć swoje horyzonty.   

Rok pracy nad Sercem i Rozumem uwieńczy wyprawa do Italii od 19 do 29 lipca śladami św.  Franciszka z Asyżu i Leonarda da Vici oraz sierpniowy artystyczny obóz w Łucznicy. Wszystkich sympatyków Fundacji prosimy o towarzyszenie nam dobrą myślą w czasie wakacyjnych  pracowitych miesięcy.