AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2019-2020
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

INAUGURACJA ROKU STYPENDIALNEGO 2020/21. WARSZTATY PISANIA ĆWICZENIA Z TWORZENIA MAP MYŚLI WEBINARIUM. POŻEGNANIE MATURZYSTÓW.

INAUGURACJA ROKU STYPENDIALNEGO 2020/21

Jak dobrze  być znowu razem!

18 września w Infocentrum, choć w nietypowych warunkach,  nic nie przyćmiło radosnego nastroju. Stypendyści samodzielnie przygotowali inaugurację, podczas której podzielili się osobistymi przeżyciami i wspomnieniami z ubiegłego roku oraz ciepło powitali w swym gronie nowo przyjętych. Wręczyli im tradycyjne światełka jako znak nadziei, bo gdy obok jest drugi człowiek życie staje się lepsze... Nowy stypendialny rok będzie kontynuacją tematyki ekologii; zajmiemy się ekologicznymi czyli zdrowymi relacjami z sobą i innymi. Nawiązał do tego założyciel Fundacji - p. Maciej Formanowicz zwracając uwagę, jak szczególnie teraz potrzebna jest tolerancja, empatia i szacunek dla każdego.

WARSZTATY PISANIA

W dniach 14 i 15 lipca mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach online zorganizowanych przez panią Ewę Krawiecką i panią Małgorzatę Wilanowską o sztuce opowiadania historii.

Pani Ewa w swej prelekcji przedstawiła nam także tricki na to, jak stworzyć dobre wystąpienie. m.in. powinniśmy zadbać, aby w naszej wypowiedzi nie zabrakło elementów przykuwających uwagę (EPU).

Podczas części warsztatów prowadzonych przez panią Małgorzatę Wilanowską mieliśmy okazję poczuć się odrobinę jak dziennikarze. Dowiedzieliśmy się, co jest ważne podczas tworzenia tekstów; np. nie stosować wyszukanego słownictwa i rozbudowanych zdań oraz . dostosować język tekstu do odbiorców. Teraz, gdy już znamy techniki, pozostaje nam już tylko ćwiczyć sztukę pisania!

Natalia

ĆWICZENIA Z TWORZENIA MAP MYŚLI

W tajniki „mapowania” wprowadził nas 16 lipca p. Aureliusz Leżeński, pedagog i trener oraz certyfikowany coach ICC i TCI. Spotkanie obyło się online w aplikacji Zoom. Prowadzący położył szczególny nacisk na praktyczne umiejętności. Każdy z uczestników wykonał własną mapę myśli. Tworzenie map przyda się każdemu, np. do nauki, planowania remontu, wyprawy czy wyznaczania celów.

Miłosz

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

Uczniowie klas trzecich zakończyli kolejny rozdział swojego życia, stając się dumnymi absolwentami szkoły oraz Fundacji. Obecna sytuacja zmusiła nas do przeprowadzenia ceremonii w nietypowy sposób (online). Maturzyści przypomnieli chwile swojej trzyletniej przygody z Fundacją AMF, która obfitowała w rozwijające wyjazdy i poruszające wystąpienia. Spotkanie zakończyły serdeczne życzenia od Założycieli i opiekunów Fundacji.

Julia

 

WEBINARIUM EDEN RÓŻNORODNOŚCI

Gdzie można znaleźć takie niezwykłe wybryki natury jak „paździorek cudaczny” czy „psi rzyg?” W jedynym polskim żywym muzeum przyrody! Spotkanie fundacyjne online 18 czerwca z p. Barbarą Bańką - miłośniczką przyrody, malarką, ilustratorką zakochaną w Puszczy Białowieskiej odsłoniło wiele ciekawostek o miejscu, w którym od tysięcy lat żyje ponad 1000 gatunków roślin, 4000 tysiące gatunków grzybów, 400 gatunków porostów a kto wie, ile jeszcze czeka na odkrycie i naukowe sklasyfikowanie. Historia Puszczy i jego króla - żubra pokazuje, że człowiek może zarówno przyrodę skazać na zagładę jak i ją uratować.

 

 

WEBINARIUM O ZDROWIU NASZYM I PLANETY

28 maja webinarium dla Fundacji oraz grupy pracowników Forte, którzy podjęli wyzwanie odchudzania, poprowadziły specjalistki  z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Dobre samopoczucie, kondycja, bycie "fit" zależą  od naszych odpowiedzialnych wyborów stylu życia, diety, nawyków zakupowych. Nie tylko tak prostymi sposobami pomagamy sobie, ale wpływamy pozytywnie na przyszłość całej Ziemi. A oto kilka prostych i dobrych rad do zastosowania natychmiast:

1. planuj swoje menu i zakupy: co i ile naprawdę potrzebujesz (zrób przemyślaną listę zakupów) 

2. uważnie czytaj etykiety o zawartości, miejscu i sposobie produkcji 

3. wybieraj produkty z jak najmniejszą ilością soli, cukru, konserwantów, tłuszczu

4. bądź świadomym  konsumentem: kupuj np. produkty ekologiczne, regionalne, "Fair trade" (sprawiedliwy handel) 

5. nie marnotraw żywności

 

Webinarium o przyrodzie, ptakach i uważności

Gościem webinarium był p. Stanisław Łubieński; kulturoznawca, ukrainista, ornitolog, publicysta i miłośnik przyrody. Podzielił się z nami swoją pasją i zmotywowal do uważnego przyglądania się miejscom, które nas otaczają. Wystarczy wyjść z mieszkania, a nawet popatrzeć przez okno, by dostrzec piękno świata i usłyszeć jego odgłosy. Warto wypracować w sobie nawyk bycia odpowiedzialnym za choćby najbliższy skrawek zieleni. Każde, nawet wydawałoby się "zwykłe" drzewo to również historia i tradycja miejsc i ludzi.

 

NIE MOŻEMY SIĘ ZATRZYMAĆ! NASZA DROGA ONLINE

Wydawać by się mogło, że w obliczu pandemii świat zatrzymał się na chwilę, a my wraz z nim. Jednakże on nadal działa i walczy. Działa, ale już na nowych zasadach. Nie stoi w miejscu, lecz szuka rozwiązań, aby nasze życie choć trochę przypominało to, które prowadziliśmy przed wybuchem epidemii.
Fundacja także idzie dalej. Pomimo trudnej sytuacji nadal działamy. Nie możemy zorganizować spotkań w takiej formie, jak dotychczas. Jednak możemy skorzystać z dobrodziejstw technologii i spotkać się online.
W czwartek 7 maja 2020 roku odbyło się pierwsze fundacyjne spotkanie właśnie za pośrednictwem Internetu.

Więcej czytaj w zakładce KRONIKA

 

Stypendyści, Absolwenci i wszyscy Sympatycy Fundacji AMF "Nasza Droga" - ekologia to przede wszystkim dobre relacje z drugim człowiekiem.

Bądźmy  chętni do udzielenia pomocy osobom, które teraz szczególnie tego potrzebują np. zrobienie zakupów, pójście do apteki... czy choćby zainteresowanie. 

Ta historia nie jest bajką

Jeszcze do niedawna opera wszystkim nam kojarzyła się z zamierzchłymi czasami, wytworną muzyką na żywo, przepięknymi strojami oraz historiami, które w żaden sposób nie mają odzwierciedlenia w dzisiejszych czasach. Tak było do czasu, kiedy zobaczyliśmy najnowszą adaptację „Halki” Stanisława Moniuszki na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

Kto by pomyślał, że opera (i to dziewiętnastowieczna!) okaże się tak  współczesna i tak bliska dzisiejszym problemom? Na pewno nikt z nas. Spodziewaliśmy się, że zobaczymy polską wieś z ludowym weselem, tradycyjnymi tańcami, które będą tłem dla opowieści o nieszczęśliwej miłości, zdradzie i kłamstwie. Ku naszemu zaskoczeniu zamiast malowniczych Tatr i górali  na scenie pojawił się luksusowy hotel, kelnerzy i… słynny zakopiański biały miś.

Konsumpcjonizm, konformizm, nieszczerość, brak odwagi, niewierność,  nierówność społeczna czy pogardliwy stosunek bogatych do biednych poruszone w "Halce" są niestety, wciąż aktualne. To nas przekonało, że opera jest ponadczasowa i może wzbudzać emocje w każdych czasach.                                                   

    Natalia

 

 

Ptaki... Znaczy, nie takie, które latają, a takie, które widnieją na mapie Polski.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, dostrzegłem las, na drzewach śpiewające ptaki oraz płynącą rzekę. Jedyne czego tam brakowało, to Internet, lecz rekompensowały to zajęcia muzyczne, psychologiczne, sportowe, tworzenia storytellingu, wykłady o ekologii oraz zabawy grupowe. Mnie  najbardziej przypadły do gustu zajęcia muzyczne, na których śpiewaliśmy oraz graliśmy różnorodne melodie na plastikowych rurkach, którymi uderzaliśmy o choćby… cokolwiek. :-)  Na początku widziałem w tych rurkach tylko plastik, ale już po pierwszych zajęciach poczułem, że to genialny instrument. Głęboko w pamięci utkwiły mi warsztaty o ekologii, a najbardziej wykresy na prezentacji naszego Gościa - pana Huberta, ukazujące jak zmienia się klimat naszej planety i to, jak w krótkim czasie globalne ocieplenie może w nieodwracalny sposób wpłynąć na Ziemię. Był to motywujący do działania widok, więc od razu zabraliśmy się za sprzątanie najbliższej okolicy. Szkoda, że ten piękny czas trwał tylko 5 dni. Bardzo chciałbym cofnąć czas do momentu, gdy wjechaliśmy w głąb lasu, a zasięg Internetu spadł do zera. Rafał

 

Arkady Fiedler pisał o śpiewających rybach w Ukajali, a kto śpiewał w miejscowości Ptaki?  Odpowiedź już wkrótce...
21 marca w dniu kalendarzowej wiosny  nowa formuła naszych wiadomości z Fundacji!